Cegły ze zwierzęcej krwi

| Ciekawostki
Jack Munro, http://www.jsmunro.co.uk/

Jack Munro to brytyjski architekt, który wpadł na pomysł, jak taniej wyprodukować cegły w krajach rozwijających się. Wg niego, wystarczy zastąpić glinę czy błoto świeżą zwierzęcą krwią.

Krew z uboju jest spalana lub po prostu wylewana, tymczasem można ją zmieszać z antykoagulantem EDTA (kwasem edetynowym), azydkiem sodu, który zapobiega wzrostowi bakterii i grzybów na materiale), wodą oraz piaskiem. Później masę należy umieścić we wstępnie podgrzanej do 70 stopni Celsjusza stalowej formie. To wystarczy, by zaszła koagulacja białek krwi. Choć już teraz skrzepy silnie wiążą się z ziarnami piasku, trzeba jeszcze 3 godzin wypalania w piecu, by ciepło zadziałało na całą objętość cegły. Podczas prażenia bloczki nieco "puchną", stąd lekkie wybrzuszenie na wierzchu. Po wyjęciu z formy powinno się je jeszcze raz włożyć do pieca, by odparować jak najwięcej wody. Ostateczny produkt jest na tyle odporny na ściskanie, że wytrzymuje ciężar dorosłego mężczyzny.

Munro przyznaje, że wybrzuszenie można usuwać, stosując obciążenie w czasie suszenia, ale wg niego, dzięki temu cegły stają się unikatowe. Układając je tą stroną na zewnątrz ściany, uzyskuje się ciekawy efekt architektoniczny.

Reakcje ludzi [na wodoodporne krwawe bloczki] obejmowały całe spektrum od zachwytu do obrzydzenia, ale myślę, że mają one ogromny potencjał. Architekt ujawnia, że w Egipcie powstanie prototypowy dom z cegieł jego pomysłu.

Krwiste cegły to rok pracy, a zarazem projekt dyplomowy Munro, który poszukiwał alternatywnych substancji i metod, by zestalić zagregowane materiały, np. piasek. Brytyjczyk podkreśla, że "stal i beton nie zawsze są łatwo dostępnymi materiałami", w dodatku nie trzeba ich wykorzystywać w każdej kondygnacji budynku.

Wykorzystanie betonu i stali w pustynnych rejonach Egiptu nie przynosi korzyści lokalnej ekonomii. Początkowo projektant analizował możliwości kryształów soli, ostatecznie skoncentrował się jednak na krwi. W Afryce krew jest używana do wzmocnienia zaprawy. Poza tym w przeszłości, przed wynalezieniem syntetycznych materiałów, sporządzano za jej pomocą klej [albuminowy].

Munro przekonuje, że na pustyni nawet w pochmurne dni piecyki solarne da się rozgrzać do wymaganej temperatury, a gdy świeci słońce, wystarczy zostawić materiał na zewnątrz.

Jack Munro krew zwierzęca cegły