Człowiek z 5 nerkami
Indyjski fotograf Jaswant Singh żyje z pięcioma nerkami. Przeszedł 3 przeszczepy – dwa od sióstr i jeden od 56-letniej matki.
Chociaż dwa pierwsze przeszczepy się nie przyjęły, lekarze postanowili pozostawić niedziałające narządy w ciele pacjenta. Trzydziestotrzyletni mężczyzna jest przekonany, że tym razem podarowana nerka podejmie swoje funkcje. Pierwszy zabieg przeszedł w 2002 roku, gdy obie jego nerki nagle przestały działać. Wtedy dawczynią była starsza siostra – 36-letnia Harjindar Kaur. Jej nerka utrzymywała go przy życiu przez rok. Co się zatem stało? Oto co mówi główny zainteresowany: Została odrzucona przez mój organizm, gdy z powodów finansowych zarzuciłem zażywanie leków immunosupresyjnych.
Dwa lata później odbyła się kolejna operacja. Nerka pochodziła od młodszej siostry, 27-letniej Ranvir Kaur. Po 14 miesiącach Singh ponownie musiał być dializowany, bo i ten narząd został odrzucony.
Przeszczep od matki to zabieg ostatniej szansy. Na razie mieszkaniec Pendżabu zażywa dużo leków. Wszystko rozstrzygnie się w ciągu 6 miesięcy, gdy ich dawki się zmniejszą.
Jak przyznaje Singh, nie byłby w stanie zapłacić za wszystko sam, prowadząc jedynie zakład fotograficzny. Jestem bardzo wdzięczny moim krewnym. Sprzedali gospodarstwo, by zapłacić za moje operacje. W sumie leczenie pochłonęło 900 tys. rupii (ponad 58 tys. zł). Lekarzy z Narodowego Szpitala Nefrologicznego tak poruszyła ta historia, że ostatnią operację przeprowadzili za darmo.
Trzydziestotrzylatek żywi głęboką nadzieję, że wszystko się wreszcie ułoży. Woli nie myśleć o ewentualnym odrzuceniu, ale wspomina, iż w odwodzie są jeszcze brat i ojciec.
Komentarze (3)
yu-en, 6 lipca 2009, 22:14
Dlaczego nie spróbowano przeszczepu od mężczyzny z rodziny (brat, ojciec)? Przecież to jest większe prawdopodobieństwo przyjęcia.
mikroos, 6 lipca 2009, 22:33
Niekoniecznie prawdopodobieństwo musi być większe. Zobacz, że organizm kobiety nie zawiera żadnego genu obcego dla mężczyzny (chromosom X posiada przecież i kobieta, i mężczyzna). W przypadku przeszczepu dla kobiety faktycznie płeć odgrywałaby istotną rolę, ale w drugą stronę raczej nie.
wilk, 7 lipca 2009, 13:56
Hmm, nie rozumiem dlaczego pozostawiono odrzucone narządy w organizmie... Organizm odrzucił przeszczep jako ciało obce, bo gość przestał zażywać immunosupresanty. Co zatem z nimi się stało? Zostały częściowo lub całkowicie wchłonięte, skoro nie wywołały infekcji/reakcji zapalnej?