Złoty skarb z Jerozolimy

| Humanistyka
Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie

U stóp Wzgórza Świątynnego odkryto dwa zestawy skarbów składające się z 36 złotych monet, złotej i srebrnej biżuterii, złotego medalionu z wyrzeźbioną na nim menorą. Po jednej stronie menory przedstawiono szofar, po drugiej zwój Tory. Doktor Eilat Mazar z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, który kierował wykopaliskami, stwierdził, że to zapierające dech w piersiach znalezisko, które zdarza się raz w życiu. W tej okolicy dokonaliśmy już istotnych odkryć dotyczących okresu z czasów Pierwszej Świątyni, czyli ze znacznie wcześniejszego etapu historii Jerozolimy. Znalezienie u stóp Wzgórza Świątynnego złotego przedstawienia siedmioramiennej menory pochodzącego z VII wieku nasze ery to całkowite zaskoczenie. Złoty skarb znaleziono w ruinach bizantyjskiego budynku publicznego. Medalion z przedstawieniem menory wskazuje na obecność Żydów na tym terenie w badanym okresie. Położenie jednego ze skarbów wskazuje, że został on celowo ukryty. Drugi prawdopodobnie porzucono lub zgubiono.

Mazar sądzi, że oba skarby mają związek ze zdobyciem Jerozolimy przez Persów w 614 roku. Po podboju miasta wielu Żydów wróciło do niego, licząc na ochronę ze strony Persów oraz gwarancję swobód religijnych. Władza Persów jednak słabła i szukając sojusznika zwrócili się oni do chrześcijan, pozwalając im w końcu wypędzić Żydów z Jerozolimy.

Archeolodzy przypuszczają, że zawieszony na łańcuszku medalion stanowił ozdobę Tory. Jeśli tak, to jest to najstarsza taka ozdoba odkryta podczas wykopalisk. Medalion wraz z dwoma złotymi wisiorkami, mniejszym medalionej i kilkoma innymi przedmiotami, które również mogły zdobić Torę, został schowany w zagłębieniu podłogi.

Odkryty właśnie skarb to dopiero trzecie na terenie Jerozolimy znalezisko zawierające złote monety. Te 36 złotych monet pochodzą z czasów panowania różnych cesarzy bizantyjskich, którzy rządzili od połowy IV do początku VII wieku naszej ery - mówi Lior Sandberg, specjalista ds. numizmatyki w Instytucie Archeologii.

Jerozolima wykopaliska złoto medalion menora