Szwedzka prokuratura prosi o możliwość przesłuchania Assange'a

| Ciekawostki
espenmoe, CC

Szwedzka prokuratura formalnie zwróciła się do władz Wielkiej Brytanii i Ekwadoru z prośbą o umożliwienie przesłuchania Juliana Assange'a, założyciela Wikileaks, który od czerwca 2012 roku ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Do przesłuchania mogłoby dojść w czerwcu lub lipcu. Szwedzi chcą zdążyć przed upływem terminu, w którym mogą wnieść akt oskarżenia do sądu.

Assange jest podejrzewany o dokonanie gwałtu na terenie Szwecji. Mężczyzna twierdzi, że jest niewinny, a oskarżenie ma być wybiegiem, by poddać go ekstradycji do Szwecji, a stamtąd do USA, gdzie miały odpowiadać za ujawnienie tajnych amerykańskich dokumentów.

Jeśli do przesłuchania dojdzie, opinia publiczna nie pozna jego szczegółów. Szwedzka prokuratura już zapowiedziała, że śledztwo jest objęte standardowymi procedurami poufności.

Brytyjskie Foreign Office oświadczyło, że ma ograniczone możliwości. „Pan Assange jest poza zasięgiem władz brytyjskich. Przesłuchanie zależy od uzgodnień pomiędzy panem Assange, szwedzką prokuraturą i ekwadorską ambasadą” - stwierdzili brytyjscy urzędnicy.

W sierpniu upływa termin, w którym prokuratura może wnieść sprawę do sądu.

Julian Assange Szwecja Wielka Brytania Ekwador przesłuchanie