Znaleziono miejsce śmierci Juliusza Cezara

| Humanistyka

Naukowcy z Hiszpańskiej Narodowej Rady Naukowej dokładnie określili miejsce, w którym został zamordowany Juliusz Cezar. Dotychczas z przekazów starożytnych wiedzieliśmy, że zginął on w Curia Pompeii, czyli siedzibie Senatu znajdującej się w Teatrze Pompejusza.

Juliusz Cezar został zabity 15 marca 44 roku p.n.e przez grupę senatorów, którzy obawiali się, że jego polityka doprowadzi do upadku Republiki, a sam Cezar zostanie jedynowładcą. W spisku na jego życie wzięło udział kilkudziesięciu senatorów, którzy zabili polityka sztyletami podczas posiedzenia Senatu. Teraz, ponad 2000 lat po tym wydarzeniu, wiemy, w którym dokładnie miejscu zginął Juliusz Cezar.

Hiszpańscy archeolodzy znaleźli pozostałości niewielkiej budowli o szerokości trzech i wysokości ponad dwóch metrów. Została ona wzniesiona na polecenie pierwszego cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta, wnuka siostry Juliusza Cezara, którego Cezar adoptował w swoim testamencie.

Zawsze wiedzieliśmy, że Julisz Cezar został zabity w Curia Pompeii 15 marca 44 roku przed Chrystusem, bo takie informacje zostały przekazane w starożytnych tekstach. Jednak dotychczas nie znaleźliśmy żadnego materialnego dowodu na potwierdzenie wydarzenia, które tak często było przedstawiane na obrazach czy w kinie - mówi Antonio Monterroso, jeden z hiszpańskich badaczy. Z klasycznych źródeł wiemy też, że wiele lat po morderstwie Curia Pompeii została zamknięta i stała się miejscem pamięci. Teraz wiemy na pewno, że miejsce, w którym Juliusz Cezar przewodniczył obradom i gdzie upadł po ciosach, zostało zabudowane prostokątną strukturą. Nie wiemy jednak, czy budowa tej struktury wiązała się z jednoczesnym zamknięciem dostępu do Curia Pompeii.

Sam Teatr Pompejusza to monumentalny (powierzchnia około 54 000 metrów kwadratowych) budynek, wzniesiony około roku 55 p.n.e przez jednego z największych rzymskich wodzów, Pompejusza Wielkiego, dla upamiętnienia jego zwycięstw na wschodzie, gdzie rozszerzył władzę Rzymu po Morze Czarne i Kaukaz.

Juliusz Cezar Gaius Julius Caesar morderstwo Curia Pompeii Teatr Pompejusza