Planeta cieplejsza niż gwiazda

| Astronomia/fizyka
NASA/ESA

KELT-9b to rzadki przypadek planety krążącej wokół bardzo młodej masywnej gwiazdy. Powierzchnia planety jest cieplejsza niż powierzchnia niektórych czerwonych karłów.

Wspomniana planeta została odkryta dzięki Kilodegree Extremely Little Telescope (KELT), dwóm automatycznym teleskopom umieszczonym w Arizonie i RPA. Okrąża ona gwiazdę ponaddwukrotnie bardziej masywną od Słońca, a sama ma średnicę i masę dwukrotnie większą od Jowisza. Na powierzchni KELT-9b temperatura dochodzi do 3400 stopni Celsusza. Planeta wpadła w spiralę śmierci i opada na powierzchnię swojej gwiazdy.

Karen Collins z University of Tennessee, członkini zespołu, który odkrył planetę, informuje, że obecnie krąży ona wokół jednego z biegunów gwiazdy. Zdaniem uczonej to spowoduje zmianę orbity planety. Za kilkadziesiąt lat zniknie nam ona z oczu na tysiąc albo i więcej lat, a później znowu się pojawi - stwierdza Collins.

Zdaniem profesora Aarona Boleya z kanadyjskiego University of British Columbia, orbita KELT-9b jest niezwykle intrygująca. Planety powstają z dość płaskiego dysku gazu i pyłu, który zwykle formuje się wokół równika gwiazdy. Fakt, że nowo odkryta planeta krąży wokól bieguna sugeruje, że mogła ona wejść w interakcje z inną planetą.

KELT-9b jest skazana na zagładę. Albo rozerwą ją siły pływowe gwiazdy, albo opadnie na jej powierzchnię. Tak czy inaczej jest ona niezwykle interesującym obiektem i naukowcy będą ją badać, póki mają okazję.

KELT-9b planeta gwiazda