Otyli przez mutacje spowalniające metabolizm

| Medycyna
Tobyotter (Tony Alter), CC

Mutacje genu KSR2 zwalniają podstawową przemianę materii. Występują stosunkowo rzadko, lecz często wiążą się z dużą otyłością już we wczesnym dzieciństwie.

Wcześniejsze badania zespołu Davida Powella z Lexicon Pharmaceuticals wykazały, że delecja genu KSR2 u myszy prowadziła do poważnej otyłości. Prof. Sadaf Farooqi z Uniwersytetu w Cambridge postanowiła więc sprawdzić, czy u ludzi mutacje KSR2 także wywołują taki skutek. We współpracy z ekipą dr Ines Barroso zsekwencjonowano DNA 2101 poważnie otyłych pacjentów i zidentyfikowano liczne mutacje KSR2.

KSR2 należy do grupy białek rusztowania (ang. scaffolding proteins), które odgrywają ważną rolę w upewnianiu, że sygnały hormonalne są poprawnie przetwarzane przez komórki, co ma spore znaczenie dla regulowania wzrostu, podziału czy wykorzystania energii. W ramach eksperymentów Brytyjczycy zademonstrowali, że wiele z mutacji zaburzało sygnały komórkowe i zmniejszało zdolność komórek do wykorzystania glukozy oraz kwasów tłuszczowych.

Pacjenci z mutacjami KSR2 wykazywali w dzieciństwie zwiększony popęd do jedzenia. Jednocześnie występowało u nich zmniejszone tempo przemiany materii. Wolne tempo przemiany materii towarzyszy niedoczynności tarczycy, ale u badanych osób hormony tarczycy wypadały w normie.

Dotąd wykrywane geny kontrolujące wagę oddziaływały w dużym stopniu na apetyt, lecz KSR2 jest inny, bo odgrywa również rolę w regulacji wykorzystania energii przez organizm. W przyszłości modulacja KSR2 może się okazać użyteczną strategią terapeutyczną w przypadku otyłości i cukrzycy typu 2.

Prof. Farooqi ujawnia, że zmutowana wersja KSR2 występuje u mniej niż 1% ludzi, przy czym waga niektórych z nich nadal pozostaje prawidłowa. Mutacja może występować u ok. 2% dzieci otyłych do 5. r.ż.

 

KSR2 mutacja otyłość gen Sadaf Farooqi