Zaadoptuj sterczynę 4. co do wielkości katedry świata

| Ciekawostki
Get Your Spire, http://www.getyourspire.com/

Budowniczowie ozdobili dach gotyckiej Katedry Narodzin św. Marii w Mediolanie 135 sterczynami. Teraz wieżyczki czekają na "adopcję". By przeprowadzić renowację w podstawowym zakresie, trzeba zebrać 25 mln euro. Sponsorzy, którzy przekażą 100 tys. euro, mogą liczyć na upamiętnienie w formie grawerunku.

Przedstawiciele Veneranda fabbrica del Duomo, organu odpowiedzialnego za zachowanie zabytku, ujawniają, że niektóre sterczyny są w takim stanie, że mogą zacząć się kruszyć. Niestety, czwarta co do wielkości katedra świata padła ofiarą kryzysu i wdrażanych w związku z nim programów oszczędnościowych.

Ze szczegółami projektu można się zapoznać na witrynie Get Your Spire. Jej twórcy przypominają, że budowa katedry zawsze bazowała na hojności dużych rodzin i mecenasów. Ponieważ sterczyny są delikatnymi i kruchymi elementami architektonicznymi, wymagają stałej opieki i kompleksowych interwencji.

Sponsorzy, którzy przekażą 100 tys. euro, wybiorą sobie pinakiel. Ich nazwisko pozostanie wygrawerowane przez 50 lat (to minimalny okres). Jak dotąd akcję najczęściej wspierają Włosi (77), za nimi uplasowali się Francuzi (8) i Hiszpanie (4).

Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie sterczyny wieżyczki renowacja fundusze