Cenny pochówek wojownika z Kaukazu

| Humanistyka
Daniel Beilinson, CC

W nekropolii w pobliżu miejscowości Mezmaj na Kaukazie znaleziono grób wojownika. Mężczyznę pochowano ze złotą biżuterią, w żelaznej kolczudze i bronią, w tym 91-cm żelaznym mieczem między nogami.

W tym samym miejscu odkryto inne artefakty sprzed ponad 2 tys. lat, np. 2 hełmy z brązu. Jeden z nich był roztrzaskany. Po odrestaurowaniu okazało się, że znajdowały się na nim reliefowe baranie rogi.

Mimo że zlokalizowaną na wysokości 800 m n.p.m. nekropolię splądrowali w 2004 r. szabrownicy, jakimś cudem pochówek wojownika musiał umknąć ich uwadze, bo wydawał się nietknięty.

Archeolodzy, których artykuł ukazał się w piśmie Ancient Civilizations from Scythia to Siberia, wykopali także szczątki 3 koni i krowy oraz czaszkę dzika. Ponieważ te zwierzęta były szczególnie cenione przez barbarzyńskie społeczeństwa starożytnego świata, w ten sposób krewni i współplemieńcy zademonstrowali, że zmarły zajmował wysoką pozycję w hierarchii. Jak tłumaczy Walentina Mordwintsjewa z Instytutu Archeologii ukraińskiej Akademii Nauk, obecność kości i ceramiki sugeruje, że na jego cześć urządzono stypę.

Na podstawie wieku artefaktów naukowcy stwierdzili, że pochówek (grób nr 3) ma ok. 2200 lat; wstępnie wskazywano na końcówkę III-początek II w. p.n.e. Choć widać wyraźne wpływy greckie, tutejsi mieszkańcy zachowywali własną kulturę.
Wśród złotych obiektów na pierwszy plan wybijają się fibula z kryształem górskim, wykuty z monety wisiorek, którego jedną stronę zdobi wizerunek Ateny, a drugą podobizna Nike, a także złote "zawieszki" do pochew broni białej (poza 90-cm mieczem z czubkiem skierowanym w stronę miednicy znaleziono też krótszy 48,5-cm).

Koło wojownika odkryto cały arsenał broni, np. topór bojowy, strzały czy groty włóczni.

Liczba oraz jakość artefaktów z pochówku sprawiają, że jest on wyjątkowy nie tylko dla północnego Kaukazu, ale i dla całego rejonu północnego Pontu.

Kaukaz nekropolia pochówek wojownik biżuteria złoto broń Walentina Mordwintsjewa