Kaust - uczelnia za 10 miliardów dolarów

| Technologia
Kaust.edu.sa

W Arabii Saudyjskiej położono kamień węgielny pod budowę Uniwersytetu Nauki i Technologii im. Króla Abdullaha (Kaust). Budowa uczelni, która będzie zajmowała się tylko badaniami i naukami stosowanymi pochłonie 10 miliardów dolarów.

Uniwersytet zostanie otwarty we wrześniu 2009 roku, jednak nauka rozpocznie się już w roku przyszłym. Początkowo będą prowadzone internetowe kursy, w będą mogli uczestniczyć studenci z całego świata.

Nadhmi Al-Nasr, tymczasowy rektor Kaust stwierdził, że IT ma zapewnić w przyszłości rozwój jego krajowi. Kaust to długa podróż dla naszego narodu. Pozwoli on zmienić naszą ekonomię w gospodarkę opartą na wiedzy. To początek długoterminowej współpracy pomiędzy instytucjami naukowymi z całego świata a Kaust.

Na uniwersytecie powstaną wydziały matematyki, informatyki, bionauk, inżynierii, energii, ochrony środowiska, nauk materiałowych i geologii. W pracach nad stworzeniem uczelni biorą udział naukowcy z całego świata oraz tacy giganci jak Microsoft, Yahoo, Amazon i Carnegie Mellon University.

Przy Kaust powstanie nowoczesne miasteczko uniwersyteckie, w którym będzie można korzystać z najnowszych zdobyczy techniki.

Budowa uniwersytetu to część strategii władz Arabii Saudyjskiej, które chcą, by młodzi ludzie nie wyjeżdżali na studia informatyczne do USA, Chin, Indii czy Wielkiej Brytanii, a zostawali na miejscu. Uczelnia będzie otwarta zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Kaust Uniwersytet Nauki i Technologii im. Króla Abdullaha Arabia Saudyjska