Dwie gwiazdy, dwie planety, jeden system

| Astronomia/fizyka
NASA/JPL-Caltech/T. Pyle

Teleskop Kepler odkrył pierwszy system, w którym dwie planety krążą wokół dwóch gwiazd. Ten niezwykły układ planetarny znajduje się w odległości 4900 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Łabędzia.

Odkrycie to dowodzi, że więcej niż jedna planeta może się uformować i pozostać na orbicie dwóch gwiazd. W skład systemu wchodzi gwiazda wielkości naszego Słońca, ale o jasności mniejszej o 16%. Druga z gwiazd jest trzykrotnie mniejsza od Słońca i stukrotnie mniej jasne. Dla obserwatora z Ziemi gwiazdy przysłaniają się co 7,5 dnia. Wokół nich krążą co najmniej dwie planety.

Dotychczas w systemie Kepler-47 odkryto dwie planety. Wewnętrzna Kepler-47b okrąża gwiazdy w mniej niż 50 dni. Bliskość gwiazd powoduje, że prawdopodobnie jest ona przykryta mgłą z metanu. Planeta ma promień zaledwie trzykrotnie większy od promienia Ziemi, co czyni ją najmniejszą ze znanych planet orbitujących wokół dwóch gwiazd.

Czas obiegu zewnętrznej planety Kepler-47c wynosi 303 dni. Znajduje się ona w „strefie zamieszkania“, czyli w takiej odległości od gwiazdy, która pozwala na istnienie ciekłej wody na powierzchni planety. Kepler-47c jest jednak prawdopodobnie gazowym gigantem nieco większym od Neptuna.

Większość gwiazd, w przeciwieństwie do naszego Słońca, znajduje się w systemach podwójnych lub wielokrotnych. Zawsze zadawaliśmy sobie pytanie, czy mają one systemy planetarne. Odkrycie Keplera pokazuje, że tak - mówi William Borucki z Ames Research Center.

Odkrycie systemu planetarnego Kepler-47 jest czymś zadziwiającym. Obecne teorie mówią nam, że utworzenie się planet okrążających dwie gwiazdy jest bardzo trudne. Myślę, że teoretycy, w tym i ja, siądą teraz do obliczeń, by stwierdzić, w jaki sposób planety mogą formować się w takich systemach - stwierdził Greg Laughlin, profesor astrofizyki z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz.

Dotychczas astronomowie znali tylko 12 systemów, w których planeta okrążała dwie gwiazdy. W każdym z nich znajduje się jednak tylko jedna planeta.

Kepler-47 planety gwiazdy