Czego mogą nas nauczyć gry Kogama?

Poki

Niezwykle ważna kooperacja

Nie wspomnieliśmy o jeszcze jednej ważnej możliwości rozgrywki, jaką to oferują nam produkcje Kogama, dostępne chociażby na portalu Poki. Wiemy już, że w przypadku tych gier wolno nam od zera budować nowe plansze, których charakter zależy od tego czy przygotowujemy je pod grę wyścigową czy chociażby platformową. Plansz tych nie musimy jednak robić tylko i wyłącznie samodzielnie. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby zabawić się w kooperację z innymi graczami i to dosłownie z całego świata. Uczy to nas podstawowych zasad dobrej współpracy. Dziecko musi podzielić się z innymi graczami obowiązkami, musi wspólnie przedyskutować plany budowy, a później działać w zespole, aby budowa szła sprawnie i przyniosła ona zamierzony efekt.

Kreatywne myślenie

Kolejna bardzo ważna sprawa to kreatywne myślenie. Wspominaliśmy już oczywiście o wyobraźni, która jest tutaj bardzo ważna, gdyż możemy już w głowie obmyślić jakiś plan, a potem systematycznie wcielać go w życie. Należy jednak pamiętać o tym, że liczba możliwości w grze jest ograniczona chociażby przez dostępne klocki do tworzenia kolejnych plansz. Sprawia to, że w graczu uruchamia się kreatywne myślenie. Jeśli przychodzą nam do głowy jakieś pomysły związane z utrudnianiem życia innym graczom, a więc tworzenia zwyczajnie skomplikowanych plansz, to musimy odpowiednio łączyć ze sobą dostępne klocki. Z jednej strony chcemy stworzyć coś trudnego, ale z drugiej strony na pewno będzie zależało nam także na tym, aby zrobiona przez nas plansza po prostu ciekawie się prezentowała. Próba sensownego łączenia ze sobą różnorodnych elementów w grze daje spore pole do popisu. Pomimo znacznej prostoty tej gry musimy jednak bardzo wysilić nasze szare komórki, aby stworzyć plansze, które spodobają się innymi graczom.

Rywalizacja

Na sam koniec jeszcze jedna rzecz, która według nas jest niezwykle istotna. W typowych grach na przeglądarki raczej gramy z samym sobą. Niewiele jest takich produkcji, gdzie możemy zmierzyć się z żywym graczem, który siedzi przy komputerze gdzieś na drugim końcu kraju. Kogama daje takie możliwości, i to na naprawdę rozbudowanym poziomie. Dzięki temu, oprócz ogromu zalet związanych z budowaniem własnych poziomów, tak naprawdę uczymy się również zdrowej rywalizacji. Czy to na własnych planszach, czy to na planszach innych graczy, zawsze mamy za zadanie pokonać naszych przeciwników, a jak wiadomo taka rywalizacja bardzo mocno motywuje do gry.

Podsumowując więc, gry z serii Kogama mają naprawdę szereg pozytywnych aspektów edukacyjnych, które w tym wypadku zostały oczywiście połączone ze świetną rozrywką. Sprawia to, że jeśli nasze dziecko gra w tego typu gry, to my naprawdę nie musimy obawiać się o jego bezpieczeństwo, a dodatkowo mamy świadomość tego, że nasza pociecha zwyczajnie się rozwija. Do zobaczenia w grze!

Kogame gra Poki