Apple (częściowo) ugina się przed Komisją Europejską

| Ciekawostki
sxc.hu

Apple potwierdziło, że spełni żądania Komisji Europejskiej i zapłaci Irlandii kilkanaście miliardów euro zaległych podatków. Przed laty Apple i rząd Irlandii zawarły porozumienie, na podstawie którego koncern płacił na Zielonej Wyspie podatek korporacyjny w wysokości 1 proc. W ubiegłym roku Komisja Europejska uznała umowę za nielegalną pomoc publiczną i nakazała Apple'owi zapłacenia Irlandii 13 miliardów dolarów.

Pieniądze są obecnie przelewane na zablokowane konto typu escrow, a Irlandia złożyło odwołanie od decyzji KE. Kwota ta pozostanie na koncie escrow, a fundusze zostaną z niego uwolnione tylko wtedy, gdy zapadną ostateczne rozstrzygnięcia i sądy stwierdzą, że decyzja KE jest ważna, oświadczył irlandzki minister finansów. Odwołanie od decyzji złożyło też Apple. Tim Cook, dyrektor wykonawczy koncernu, nazwał decyzję Komisji „szaleństwem”.

Orzeczenie Komisji przeciwko Irlandii nie jest orzeczeniem dotyczącym tego, w jaki sposób Apple płaci podatki, a tego, który rząd je pobierze. Rząd Stanów Zjednoczonych i rząd Irlandii zgadzają się, że płacimy w tych krajach podatki zgodnie z prawem, oświadczył rzecznik prasowy Apple'a.

Standardowa stawka podatku korporacyjnego wynosi w Irlandii 12,5 proc. i jest jedną z najniższych w Europie. KE stwierdziła jednak, że w 2003 roku efektywna stawka podatkowa, jaką Apple zapłaciło w Irlandii wyniosła 1% i uległa dalszemu zmniejszaniu, by w roku 2014 wynieść 0,005%.

Irlandia nie zgadza się na pobranie wspomnianych pieniędzy, gdyż po pierwsze obawia się, że to uderzy w jej reputację, po drugie obawia się, że nie wszystkie pieniądze trafią do niej. Komisja stwierdziła bowiem, że inne kraje mogą domagać się części z tych pieniędzy, jeśli sądzą, że podatki te pochodzą ze sprzedaży dokonanych na ich terytorium. Komisja uznała też, że Apple może zapłacić Irlandii mniej, jeśli rząd USA wymusi na koncernie wniesienie większych podatków na swoim terytorium.

Komisja Europejska Apple Irlandia podatek