Gry jak narkotyki

| Ciekawostki

Południowokoreański parlament pracuje nad ustawą, zgodnie z którą popularne online'owe gry będą traktowane jako antyspołeczne uzależnienie, podobne do hazardu, narkotyków i alkoholu. Ustawa, wspierana przez organizacje rodziców, organizacje religijne i lekarzy nie podoba się graczom i przemysłowi rozrywkowemu. Przewiduje ona narzucenie ograniczeń dotyczących reklamowania gier on-line, a osobna ustawa nałoży na producentów gier obowiązek odprowadzania 1% podatku na leczenie uzależnionych graczy.

Musimy oczyścić Koreę z tych czterech uzależnień - stwierdził Hwang Woo-yea jeden z czołowych parlamentarzystów partii rządzącej. Zdaniem osób, które chcą narzuciś ograniczenia, gry komputerowe odbijają się niekorzystnie m.in. na życiu rodzinnym i społecznym. W Korei zawodowi gracze zyskują sławę i majątki, ale spędzają przy grach tak wiele czasu, że cierpią na tym ich rodziny.

To nie pierwsza próba ograniczenia dostępu do gier. Przed dwoma laty uchwalono ustawę, która zabrania osobom w wieku poniżej 16 lat grać w online'owe gry pomiędzy północą a świtem. Ustawa została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. To przesąd, że granie jest szkodliwe, że gry są tak szkodliwe jak alkohol, narkotyki czy hazard - mówi Lee Byung-chan, adwokat który występuje przed Trybunałem. Przy produkcji gier zatrudnionych jest 100 000 osób. To nie są producenci narkotyków - oświadczył Koreański Związek Rozrywki Cyfrowej i Internetowej.

Przemysł rozrywki komputerowej staje się coraz ważniejszym segmentem koreańskiej gospodarki. Rośnie też jego udział w eksporcie. Koreańskie gry online przyniosły większe wpływy niż muzyka, filmy czy klipy na YouTube.

Rząd w Seulu od 2 lat prowadzi badania nad uzależnieniem od gier. Z oficjalnych danych wynika, że 2% osób w wieku 10-19 lat - czyli 125 000 młodych Koreańczyków - już wymaga terapii lub jest narażonych na uzależnienie. Można jednak wątpić, czy wprowadzanie kolejnych ustaw rozwiąże problem. Moi rodzice próbowali mnie powstrzymać, a ja nadal grałem. Nawet rząd mnie nie powstrzyma - stwierdził 21-letni Shin Minchul.

Korea Południowa gra uzależnienie ograniczenie