Skarb z czasów Królestwa Bosporańskiego

| Humanistyka
Semhur, Free Art License

Na Krymie, w cytadeli znajdującej się w miejscowości, która przed 2000 lat należała do Królestwa Bosporańskiego, znaleziono skarb zakopany na jej terenie przez miejscowych bogaczy. W jego skład wchodziło ponad 200 monet, przeważnie z brązu, złota, srebrna i brązowa biżuteria oraz szklane naczynia. Fort był oblegany. Bogaci ludzie z tej miejscowości i jej okolic próbowali ukryć swoje majątki przed Rzymianami. Zakopali je wewnątrz cytadeli - mówi profesor Nikołaj Winokurow z Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego.

Zdaniem uczonego mieszkańcy wiedzieli, że ich twierdza nie oprze się atakującym Rzymianom. Do oblężenia doszło w 45 roku naszej ery. Królestwo Bosporańskie było wówczas od około 100 lat klientem Rzymu, chociaż Imperium sprawowało nad nim raczej symboliczną kontrolę. Około 45 roku z nie do końca jasnych przyczyn cesarz Klaudiusz pozbawił tronu władcę Królestwa Mitrydatesa VIII i zastąpił go jego bratem Kotysem I. Mitrydates zbuntował się przeciwko Rzymowi, a Imperium wysłało armię na pomoc Kotysowi. Właśnie podczas tej wojny doszło do wspomnianego oblężenia.

Co ciekawe, znaleziony skarb podzielony był na części należące do różnych osób, a w każdej z nich znajdowało się dokładnie 55 monet wybitych przez Mitrydatesa VIII. Albo to przypadek, albo też każdy właściciel majątku otrzymał taką właśnie kwotę od zwolenników Mitrydatesa - stwierdzili uczeni.

Miejsce, w którym znaleziono skarb, jest badane przez zespół Winokurowa od 1989 roku. Naukowcy podkreślają, że pod względem etnicznym mieszkańcy osady i okolic byli wymieszani, jednak ich kultura była czysto grecka. Mówili po grecku, mieli greckie szkoły, grecką architekturę, fort też był grecki. Kulturowo byli Hellenami. Greckie korzenie widać też w odkrytym skarbie - znajdziemy tam srebrną broszkę z wygrawerowaną podobizną Afrodyty oraz złote pierścienie i kamienie szlachetne z wizerunkami Nemezis i Tyche. W cytadeli znaleziono też fragmenty terakoty z wyobrażeniami Demeter, Kory, Kybele, Afrodyty z delfinem, Psyche, Erosa, Hermesa czy Attisa.

Królestwo Bosporańskie Krym skarb