Tekstylia ujawniają przebieg Szlaku Jedwabnego

| Humanistyka

Wstępne wyniki badań tekstyliów datowanych na pomiędzy 400 a 650 rok naszej ery, które znaleziono na terenie wchodzącego w skład Nepallu Królestwa Lo (Królestwo Mustang), sugerują, że Szlak Jedwabny rozciągał się znacznie bardziej na południe niż sądzono. W tekstyliach zidentyfikowano włókna jedwabiu, barwnik z rośliny Rubia cordifolia oraz barwniki z Indii sugerują, że tkanina powstąła z połączenia lokalnych produktów z eksportowanymi z Indii i Chin.

Nie mamy dowodów na lokalną produkcję jedwabiu, a to wskazuje, że Samdzong znajdował się w rozbudowanej sieci handlowej Szlaku Jedwabnego - mówi doktor Margarita Gleba z University of Cambridge. Dane te wspierają hipotezę, że Królestwo Mustang nie było izolowane. Było raczej małą, ale ważną częścią bardziej rozległej sieci łączącej ludzi i miejsca. Badane przez nas tekstylia pozwolą nam lepiej zrozumieć lokalne materiały i techniki oraz sposoby, za pomocą których lokalne społeczności rozwijały i adaptowały nowe technologie do swoich potrzeb kulturowych i ekonomicznych - dodaje uczona.

Znalezisko jest tym ważniejsze, że nie znamy zbyt wielu wyrobów tekstylnych z Nepalu. Jednak wysokie położenie i suchy klimat zespołu grobowego Samdzong stworzyły dobre warunki do zachowania się materii organicznej. Jedno ze znalezisk to ubranie z dołączonymi doń paciorkami z miedzi, szkła i materiału. Znaleziono je w pobliżu trumny dorosłej osoby w towarzystwie wspaniałej srebrno-złotej maski pośmiertnej. Na krawędziach maski zauważono niewielkie dziurki, co sugeruje, że była ona przyszyta do materiału, a całość stanowiła ozdobę głowy zmarłej osoby.

Samdzong 5 to jeden z 10 grobowców szybowych, nad kórymi prace prowadzi Mark Aldenderfer z University of California w Merced. Grobowce zauważono w 2009 roku po trzęsieniu ziemi, które je odsłoniło.

Królestwo Lo Królestwo Mustang Szlak Jedwabny tekstylia Nepal