Chang'e-4 donosi, że niewidoczna strona Księżyca jest chłodniejsza od widocznej
Chińska misja Chang'e-4 ponownie przesyła dane po dwutygodniowym okresie uśpienia. Łazik Yutu-2 wybudził się dzień wcześniej od samego lądownika. Oba urządzenia zostały uśpione na czas księżycowej nocy, podczas której temperatura spada do -190 stopni Celsjusza.
Chang'e-4 to pierwsza w historii misja badająca niewidoczną z Ziemi stronę Księżyca.
Z pomiarów wykonanych przez Chang'e-4 wynika, ze temperatura płytkiej warstwy gleby po niewidocznej stronie Księżyca jest niższa niż dane uzyskane przez amerykańskie misje Apollo po stronie widocznej. Różnica ta prawdopodobnie wynika z różnego składu gleby po obu stronach naszego satelity. Konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, mówi Zhang He, dyrektor misji.
Astronauci z misji Apollo lądowali po widocznej stronie Księżyca. Zostawili tam instrumenty, które przez lata mierzyły temperaturę warstw znajdujących się pod powierzchnią satelity.
Jako, że na pierwszy rzut oka widać, iż obie strony Księżyca wyglądają różnie, można było się spodziewać, że w różny sposób przechowują ciepło. Jednak nie można było tego jednoznacznie stwierdzić bez lądowania na niewidocznej stronie Księżyca. Teraz, dzięki Chińczykom, mamy okazję badać ten obszar.
Zarówno lądownik jak i łazik zostały wyposażone w radioizotopowe źródła ciepła, które zapobiegają ich zamarznięciu w czasie księżycowych nocy. Jako, że oba urządzenia wybudziły się tak, jak planowano, można stwierdzić, że pracują prawidłowo. Teraz mogą korzystać z docierającego do nich światła słonecznego. To jednak rodzi kolejne problemy, gdyż za dnia temperatura mocno rośnie. Łazik Yutu-2 został przed dwoma dniami ponownie wprowadzony w stan hibernacji, co ma uchronić go przed przegrzaniem. Podobnie było w dniach 6-10 stycznia. Łazik, gdy się wybudza, przemierza powierzchnię Księzyca, badając ją za pomocą radaru i spektrometru.
Dzięki Chang'e-4 powinniśmy lepiej zrozumieć naszego naturalnego satelitę.
Komentarze (9)
f1513405, 5 lutego 2019, 14:23
Więc po 50 latach posiadając srajfony X mamy jakieś badania na księżycu. Z tak rozwijającą się techniką może moje praprawnuki doczekają się deskolotek:D
wilk, 5 lutego 2019, 14:32
A czy Ty dużo osiągnięć już dokonałeś?
Jarkus, 5 lutego 2019, 20:10
Szczerze - wolę taki scenariusz, niż badania na Księżycu po 50 latach i "srajfonów" brak. Właściwie to bardziej sobie cenię swojego "srajpada".
Na pociechę też dodam, że przerwa w badaniach na Księżycu to tylko 37 lat. I to jeśli się umówimy żeby liczyć tylko lądowania a nie pracę pozostawionej wcześniej aparatury. Poprzednie lądowanie to 2013 rok a wcześniej - 1976. I nie liczę impaktorów.
h4r, 5 lutego 2019, 23:27
Ameryki nie odkryli. Sam fakt, że Ziemia dociepla odbijając promienie słoneczne już daje duże argumenty na tę hipotezę. Ciekawe jakie jeszcze ciekawostki tam odkryją, a iloma się z nami podzielą. Ja bym chętnie zobaczył zdjęcie Ziemi z okolic księżyca. Ale taka fotka bez retuszu. Tak samo jakbym dobrym sprzętem cyknął zdjęcie księżycowi, to samo chciałbym z drugiej strony.
f1513405, 7 lutego 2019, 14:09
Słuszna uwaga życie bez mocy obliczeniowej pozwalającej wyretuszować zdjęcie w locie i wiecznie czujne "uszka i oczka" wielkiego brata to nie życie:D
Mamy moc obliczeniową do takich pierdół (wygodnych i fajnych bo nie rzucę pierwszy kamieniem). a w szufladach patentowych takie wynalazki:
https://kopalniawiedzy.pl/transplantacja-organow-watroba-przeszczep-hodowla-organow-komorki-macierzyste-Korkut-Uygun-Massachusetts-General-Hospital,10608
Jest więcej takich wynalazków jak maszynka ustalająca bakterie i antybiotyko oporność ich (nie mogę znaleźć artykułu ale był na kopalni) oraz podobną do wirusów i wszystko w szufladach. Cały zapęd do odkryć i nauki zastąpiliśmy srajfonami i potrzebą "ciemnego" motywu stała się sprawą priorytetową.
I tego przykładem jest właśnie badanie księżyca.
Małe chaotyczne wylanie żalów:D
Może jak w końcu będę miał czas i będę mógł spokojnie usiąść sobie np. pod jabłonką. W głowie nie będą się takie pierdoły jak: "rachunek za gaz, co dziś na obiad bo w kieszeni ostatni piątak" itp. itd. To jeżeli taki stan nastanie to gdy spadające jabłko spadając mi na głowę obudzi mnie to odkryje coś równie spektakularnego jak grawitację:D
Póki co muszę zadowolić się moją autofotografią komentowaną i lajkowaną w powszechnym spisie ludzkich twarzy:D
Jarkus, 8 lutego 2019, 23:27
Jeśli twoje określenie
odnosi się konkretnie do Apple iPhone a nie do wszystkich smartfonów w ogóle, to z tymi "oczkami i uszkami" nie trafiłeś. Podczas gdy rzeczywiście biznesem Google i FB jest reklama i firmy te chcą wiedzieć jak najwięcej o codziennych aktywnościach jej odbiorców, to Apple zarabia raczej na czymś, co można nazwać UX.
Po prawdzie to Apple właśnie rozpoczęło w styczniu kampanię "Co się zdarzy na twoim iPhonie, zostaje na twoim iPhonie":
https://www.cnbc.com/2019/01/06/apple-privacy-ad-ces-2019.html
Co więcej ostatnio pogrozili palcem Guglowi i Fejsowi wygaszając na chwilę wszystkie ich wewnętrzne usługi za to, że zbierali intensywnie dane o użytkownikach poza swoimi aplikacjami. Nawet pomimo tego, że ci użytkownicy świadomie zapisali się do specjalnego programu pilotażowego i otrzymywali za to pieniądze:
https://www.howtogeek.com/404090/did-apple-really-ban-facebook-and-googles-apps-why/
f1513405, 13 lutego 2019, 10:49
W sumie to ogół (ale nie ukrywam wzmożonej niechęci do zgniłego jabłuszka).
A wiedzą dużo, a co w icloud to jest ich (to samo z google i ich chmurą czy gmailem) a co mają to wydać muszą
https://niebezpiecznik.pl/post/apple-informuje-naszego-czytelnika-ze-fbi-wnioskowalo-o-jego-dane/
a co nie muszą to sprzedadzą.
Apple to nie Prometeusz
Jarkus, 13 lutego 2019, 21:12
To to dość powszechna plotka, ale to nie jest prawda. Co w iCloud i innych chmurach, to NIE jest własnością serwisu chmurnego. Regulują to zawsze zapisy licencji na używanie chmury, i nie znam takiej, która przenosi swobodę użytkowania zawartości na serwis (bo kwestia własności to jeszcze inna sprawa - możesz przecież trzymać w chmurze materiały do których sam nie masz praw).
To z kolei JEST prawda. Muszą przestrzegać prawa kraju, w którym prowadzą firmę. I dlatego tworzą takie systemy, do których sami nie mają dostępu (bo gdyby mieli, to różnych urzędników kusiłoby, żeby wymuszać ich udostępnianie):
https://niebezpiecznik.pl/post/fbi-kaze-apple-wbudowac-backdoora-w-iphony/?similarpost
Dlatego jeśli nie chcesz, żeby dane z twojego urządzenia trafiły do urzędników, to zwyczajnie - nie trzymaj ich w chmurze, tylko na odpowiednio zabezpieczonym urządzeniu. I Apple jest tutaj chyba najlepszym wyborem.
Znowuż - nie sprzedadzą zawartości twojej chmury ani nawet informacji, co dokładnie w niej trzymasz. Raczej sposoby korzystania, godziny, miejsca, intensywność, może rodzaje plików (czy bardziej media, czy tekst) itd. I znowuż - Google, MS i paru innych tak. Apple NIE. I masz 100% racji pisząc, że
Nie robią tego z dobroci serca. Zresztą - nie ma sensu wymagać dobroci od firmy. Ani obrażać się, że firma robi coś dobrego żeby zarobić. Po to przecież istnieje.
Tylko Apple - powtórzę to - zarabia inaczej niż Google i większość gigantów internetowych. Apple zarabia nie na dostarczaniu reklam, tylko w dużej mierze na "User Experience". I jeszcze - ich narracja marketingowa mówi o ochronie danych w urządzeniu (linki z mojego poprzedniego posta) a ich działania pokazują, że są gotowi walczyć o tą ochronę z potężnymi instytucjami państwowymi (link powyżej + były artykuły o tym na KW). Jestem zatem przekonany - choć nie mam twardych danych - że spora część ich klientów podjęła decyzję o zakupie iCzegośtam właśnie z uwagi na to. Po prostu opłaca im się walczyć o prywatność klientów. I chwała im za to, że obrali taką ścieżkę w biznesie bo mamy wybór.
f1513405, 28 lutego 2019, 10:50
@Jarkus To wszystko kwestia wiary
@Jarkus i dobiegliśmy od tematu artykułu:D remis:P