Księżyc i Ziemia są młodsze niż przypuszczano
Najnowsze techniki badawcze, w których wykorzystuje się pomiary izotopów ołowiu i neodymu, pozwoliły stwierdzić, że Księżyc i Ziemia mogą być młodsze, niż dotychczas sądzono.
Obecnie uważa się, że Księżyc liczy sobie około 4,5 miliarda lat, czyli mniej więcej tyle samo, co Układ Słoneczny. Jego wiek został określony na podstawie badań skał księżycowych zebranych podczas misji Apollo.
Teraz jednak Lars Borg z Lawrence Livermore National Laboratory i jego współpracownicy stwierdzili, że Księżyc liczy sobie 4,38 miliarda lat, a zatem jest około 120 milionów lat młodszy niż sądzono. Wnioski takie wyciągnięto na podstawie analizy izotopów ołowiu, samaru i neodymu ze skał księżycowych. Badania te mają też konsekwencje dla Ziemi.
Jeśli nasze analizy pokazują wiek Księżyca, to Ziemia też musi być młodsza. To z kolei stawia ją w opozycji do Marsa, który prawdopodobnie uformował się 4,53 miliarda lat temu. To pokazuje, że Księżyc jest około 165 milionów lat młodszy od Marsa i 200 milionów lat młodszy od dużych asteroidów - mówi Borg.
Sądzono, że Księżyc jest stary, a niegdyś na jego powierzchni istniały oceany magmy. Nasze nowe badania pokazują, że jest młody i nie miał oceanów magmy - dodaje uczony.
Komentarze (2)
lester, 19 sierpnia 2011, 04:04
no bez żartów, uściślenie wieku o 120 mln lat wobec wciąż szacowanych 4,5 mld nie powinno wiązać się ze zmianą określenia ze starego na młody i nieść tak daleko posuniętych wniosków. poza tym nawet przed uściśleniem wieku, Księżyc był młodszy od Marsa i dużych asteroidów, więc? ba, był i jest młodszy nawet od tych małych asteroidów, skoro powszechnie uważa się, że zawierają pierwotną materię z którego formował się nasz układ planetarny. do tego niech najpierw pobiorą próbki skał z Marsa i dopiero potem odnoszą do jego wieku. i nijak mi z tych badań nie wynika dlaczego nie miałoby być oceanów magmy.
czyżby znowu ktoś chciał na siłę zaistnieć?
kejm, 19 sierpnia 2011, 21:33
Dokładnie, dobrze mówisz Lester.
Ogromna różnica 4,5 a 4,38 faktycznie jest to przepaść w historii przestrzeni kosmicznej.