Producenci LCD ukarani za zmowę cenową
Siedmiu azjatyckich producentów LCD, w tym Samsung, Hitachi i Sharp, zapłaci grzywnę w wysokości 553 milionów dolarów. To kara za trwającą osiem lat zmowę cenową, która sztucznie windowała ceny LCD.
Chi Mei Innolux, Chunghwa Picture Tubes, Epson Imaging Devices, HannStar Display oraz trzech wcześniej wspomnianych producentów zawarło ugodę z ośmioma prokuratorami stanowymi oraz prawnikami reprezentującymi osoby prywatne, które wytoczyły im pozwy zbiorowe.
Poza wspomnianą grzywną koncerny zapłacą 14 milionów USD kosztów sądowych oraz odszkodowań dla stanów.
Główną kwotę roszczeń stanowi 501 milionów dolarów, które trafią do poszkodowanych konsumentów w 24 stanach i w Dystrykcie Kolumbii. Zmowa cenowa trwała od 1 stycznia 1999 roku do 31 grudnia 2006, tak więc odszkodowania otrzymają osoby, które w tym czasie kupiły monitory LCD. Kolejne 37 milionów dolarów otrzymają agendy rządowe, stanowe i inne organizacje publiczne.
Komentarze (2)
ZolV, 28 grudnia 2011, 18:20
Dla mnie to jest to dziwne. Najpierw prawo chroni producentów, żeby zwracały im się nakłady na naukę niszcząc wolną konkurencję.
A jak już realizują swoje zyski, to nakładają ogromne kary bo zarabiają zbyt dużo. Że niby urzędnik wie ile firmy powinny zarabiać na swoich produktach.
Nie wiem co to za rynek, ale na pewno nie wolny rynek.
mikroos: jestem ciekawy twojej opinii na temat karania podmiotów, które posiadając należne im prawa patentowe realizują zyski z kosztownych wieloletnich badań.
Często stawałeś na stanowisku popierającym mocną ochronę prawną patentów i utworów.
mikroos, 28 grudnia 2011, 18:52
W kwestii patentów już od dłuższego czasu mówię, że system ten wymaga reformy. Dostrzegłem problemy związane z działalnością trolli patentowych i zgadzam się, że działanie systemu należy zmienić, szczególnie jeśli chodzi o rozróżnianie wynalazków i nie-wynalazków (czyli rozwiązań o znikomej innowacyjności). Ciągle jestem natomiast za pełną ochroną praw patentowych dla autorów "prawdziwych" wynalazków. Osobiscie nie uważam za to, żeby sprawnie prowadzony system patentowy ograniczał konkurencję.