Wielkie poruszenie w świecie fizyki
Przed dwoma tygodniami, 15 grudnia, CERN poinformował o zarejestrowaniu przez Wielki Zderzacz Hadronów sygnału, który może wskazywać na istnienie nieznanej cząstki. Informacja tak poruszyła świat fizyków, że powstało już niemal 100 prac naukowych próbujących wyjaśnić, co zarejestrował LHC.
Przedstawiciele CERN-u nie są zaskoczeni zamieszaniem, jaki wywołali. Tiziano Camporesi, rzecznik prasowy eksperymentu CMS, informując przed dwoma tygodniami o odkryciu stwierdził, że spodziewa się, iż do końca roku fizycy-teoretycy umieszczą w arXiv setki prac na ten temat. Jestem niezwykle ciekawy, co nasi koledzy teoretycy wymyślą - powiedział.
Zainteresowanie najnowszym odkryciem jest znacznie większe niż przy okazji dwóch poprzednich wydarzeń, które poruszyły teoretyków. Pierwszym z nich była informacja, że eksperyment OPERA wykazał, iż neutrino mogą poruszać się szybciej od światła, drugim - doniesienie o odkryciu bezpośredniego dowodu Wielkiego Wybuchu przez BICEP2. Żadne z tych stwierdzeń nie wytrzymało krytyki.
Na razie jednak CERN nie opublikował oficjalnie wszystkich danych dotyczących odkrycia, zatem jego weryfikacja i jednoznaczna interpretacja nie są łatwe.
Jednym z naukowców, którzy opublikowali artykuł z interpretacją sygnału z LHC jest fizyk teoretyk z CERN-u Gian Francesco Giudice, który wraz z kolegami jeszcze tego samego dnia udostępnił 38-stronicowy tekst. Giudice twierdzi, że nowe dane trudno będzie wyjaśnić na polu teorii o supersymetrii (SUSY). "Nie wygląda to na potwierdzenie SUSY" - stwierdza Giudice, które artykuł ma już kilkadziesiąt cytowań. Innego zdania są jednak autorzy wielu innych artykułów, którzy próbują dopasować sygnał do SUSY. Nazywają nawet nową hipotetyczną cząstkę, cząstką "S".
Inni teoretycy rozważają hipotezy, jakoby sygnał wskazywał na istnienie cięższego kuzyna bozonu Higgsa lub też był dowodem istnienia grawitonu, hipotetycznej cząstki przenoszącej siłę grawitacji.
Niewykluczone też, że uzyskany sygnał to jakieś zaburzenie w pracy LHC i nigdy już nie zostanie on zarejestrowany. Taka możliwość nie martwi jednak Linsy Randal, fizyka-teoretyka z Uniwersytetu Harvarda. Myślenie o tym, co mogło spowodować taki sygnał, nie jest niczym szkodliwym. Nawet jeśli nigdy więcej go nie zarejestrujemy, to dowiemy się wiele na temat różnych możliwych rozwiązań zagadki - stwierdziła uczona.
Komentarze (12)
Gość Astro, 29 grudnia 2015, 13:55
Co nie wykluczyło powstania setki prac.
Nihilo, łapią czarne dziury. :D
To mi jest zdecydowanie bliższe.
thikim, 29 grudnia 2015, 14:00
Ważne są te setki prac i punkty. A reszta...
Tym więcej prac można napisać
Dlatego były takie poruszające.
Gość Astro, 29 grudnia 2015, 14:05
Pełna zgoda. Czym więcej stopni swobody, tym więcej prac i punktów.
ex nihilo, 29 grudnia 2015, 14:09
Może nie tyle "powstania", co "wyciągnięcia z szuflad"
Do dziury (czarnej) wskoczę później, bo teraz mordy zwierzaków (tez dziury i to na wylot ) muszę ponapychać.
Pesymista! I trochę masochista - przecież tak nie lubisz MS
Gość Astro, 29 grudnia 2015, 14:18
Ja tam lubię Rzeczywistość. Walka z nią zawsze jest przegrana.
P.S. Nigdy nie powiedziałem, że nie lubię MS. Mucha wszak lubi kupę, choć niektórym może to nie pasować.
LWGula, 4 lutego 2016, 20:40
A co jest prędkość ilorazowa, której istnienie odkryłem 12 stycznia 1997 roku. Podli polscy fizycy wykradli moje dzieło, a wcześniej krzyczeli, że do podobnych wniosków dochodzi się często podczas stolca. Jeżeli 32⁰F = 0⁰C i 212 ⁰F = 100⁰C, to chcąc zamieniać wartości ze skali F na wartości ze skali C, pierwsze czynimy argumentami funkcji, a drugie wartościami funkcji. Równanie prostej przez dwa punkty A = (32,0) i B = (212,100) daje wzór na zamianę liczby stopni Fahrenheita na liczbę stopni Celsjusza: x⁰F = [5(x − 32)/9]⁰C, gdzie argument x (liczba z wymiaru wielkości temperatury tF w F) jest elementem zbioru [−459,67; xmax] ze skali w F. Mamy tu tF = x⁰F = y⁰C = tC, gdzie y = f(x). W przypadku odwrotnym, równanie prostej przez dwa punkty A = (0,32) i B = (100,212) daje wzór na zamianę liczby stopni Celsjusza na liczbę stopni Fahrenheita: x⁰C = [9x/5 + 32] ⁰F, gdzie argument x jest elementem zbioru [−273,15; xmax] ze skali temperatury tC w C. Mamy tu tC = x⁰C = y⁰F = tF, gdzie y = f(x). Hymn o Miłości wg LWG: Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, to tylko przez pełnię miłości ode mnie. Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił, to miłości nie musielibyście się uczyć daremnie. I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, to tylko przy samotności w testamentu zapisie albo przy pełnym postradaniu zmysłów swoich. Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość pięknie zazdrości; nie zna zawiści; szuka poklasku, ale słusznego; nie unosi się należną jej pychą; dopuszcza się bezwstydu, lecz bez uszczerbku dla bliźniego; nie szuka swego za cenę innego; unosi się gniewem, ale nie wylewem; nie obciąża niewinnych przy pamięci złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. [se.pl]Rozwiązanie angielskie jest niedorzeczne, bo jeżeli na ich pytanie (1) A odpowie JA, to wg nich A jest L, a jeżeli na to samo pytanie (1) A odpowie DA, to wg nich A nie jest L. Niedorzecznością jest próba wymuszenia od osoby o naturze L odpowiedzi JA (jeżeli A jest L), przy wykluczeniu odpowiedzi DA (jeżeli A jest L). Nie jest bowiem możliwe zmuszenie osoby o naturze L, aby osoba ta powiedziała prawdę. Innymi słowy, nie jest możliwe ustalenie, że osoba o naturze L powiedziała na pewno prawdę, albo że na pewno skłamała. Niech przemilczanie wyników LWG daje Polakom siłę i odreagowywanie na wszystko, co złe. KARMA LÖSANG DORDŻE ( Imię trójczłonowe nadał mi Lama Ole Nydahl w roku 1995. ), PRZYŚPIESZENIE DOŚRODKOWE I ILORAZOWE, Dwie definicje klasyczne
http://fs23.formsite.com/viXra/files/f-1-2-8731307_uUkmz2bB_wagarzetelnosci05.pdf
KURATOR WYDZIAŁU OŚWIATY I WYCHOWANIA wydzierał się tak zajadliwie, że obawiałem się, czy ją ma. Nie miał giwery. Krzyczał, że to jest paskudny trywial, który tylko mnie się podoba, bo nikomu innemu. A może to, co wypisujesz rozumiesz jedynie Ty i stąd nie jest możliwa ocena Twoich prac. Dobrze, że nie mam łapy, bo jak bym mu ..., to już więcej by się nie podniósł. http://lwgula.pl.tl/
Jeszcze nie wiadomo, w którą stronę zakręci wszechświat. Chyba powroci i nakryje was właściwie.Gość Astro, 5 lutego 2016, 16:53
Po tak genialnym wyłuszczeniu zapisem porażającym inteligencję, a dotyczącym funkcji liniowej (coś jak y = ax + b ) przestaję się lękać o ludzkość.
pogo, 9 lutego 2016, 00:38
Jestem pod wrażeniem, ze udało Ci się wyprowadzić wzór na przeliczanie °F na °C.
Mi osobiście przygotowanie takiego wzoru zajęło jakieś 2h... w 4 klasie podstawówki. Byłem wtedy przekonany, że wymyśliłem coś zupełnie nowego
Reszty wywodu nie zrozumiałem, bo próba pominięcia tekstu o miłości zupełnie wybiła mnie z rytmu...
Jajcenty, 9 lutego 2016, 08:47
Mimo wszystko, ubrać ten problem w tak formalny sposób... omalżem siem zgubił w połowie. A Glaude już wyjaśnił dlaczego nasze tu komentowanie to definicja bezsensu.
TrzyGrosze, 9 lutego 2016, 09:22
I tym samym LWGula, nie wykorzystał ostatniej z możliwych metod dowiedzenia swojego objawienia.
madan, 11 lutego 2016, 21:20
Setki prac natychmiast. Jacy ambitni, jaka konkurencja. Nauka, czy socjologia? Psychologia? Pewien rakarz stwierdził z przekąsem, że jest psy chologiem.
Najważniejsze, że się ma publikacje. Co są warte, już mniej ważne.
radar, 11 lutego 2016, 23:28
Jak czytam takie wywody to odnoszę wrażenie, że Policja nie najlepiej radzi sobie ze zwalczaniem dopalaczy...