Długa rybia pamięć

| Nauki przyrodnicze
Nicole Kasper (Lum!nous), CC

Pamięć Labidochromis caeruleus, ryb z rodziny pielęgnicowatych, utrzymuje się nie przez kilka sekund, lecz co najmniej 12 dni.

Naukowcy z MacEwan University nauczyli ryby, by po pożywienie płynęły do jednego krańca akwarium Potem zrobili im 12-dniową przerwę. Gdy L. caeruleus ponownie wprowadzono do zbiornika, spędzały więcej czasu w końcu kojarzonym z karmieniem.

Kanadyjczycy zdecydowali się na badanie L. caeruleus, bo są one uznawane za inteligentne ryby, wykazujące złożone zachowania, np. agresję. Istnieje wiele anegdot o tym, jak mądre są te ryby. Niektórzy uznają nawet, że pielęgnice oglądają z nimi telewizję - opowiada dr Trevor Hamilton.

Biolodzy stosowali 3-dniowy trening. Na 2 krańcach akwarium umieszczono wyświetlacze. Na jednym pionowe linie przesuwały się w górę, na drugim w dół. Za każdym razem, gdy ryba znalazła się w obrębie 25 cm od końca, gdzie linie poruszały się w górę, do wody wpadał pokarm. Później naukowcy odczekiwali 12 dni, nim ponownie wpuszczali ryby do zbiornika i śledzili ich ruchy za pomocą specjalnego oprogramowania. Okazało się, że L. caeruleus spędzały więcej czasu koło krańca skojarzonego z nagrodą. Co istotne, zwierzęta były również w stanie zapamiętać lokalizację jedzenia, gdy uczono je skojarzenia z drugim krańcem akwarium. Oznacza to, że ślad pamięciowy może zostać zapomniany i zastąpiony nowym.

Na wolności pielęgnice mają zróżnicowaną dietę. Jadają ślimaki, małe rybki, owady i rośliny. Wydaje się, że uczą się kojarzyć lokalizacje z ulubionym pokarmem. Ryby, które pamiętają, gdzie występuje jedzenie, dysponują przewagą ewolucyjną [...]. Jeśli pamiętają, że konkretny rejon obfituje w pokarm i nie ma tam drapieżników, będą w stanie tam wrócić. Spadek dostępności pokarmu będzie sprzyjać przetrwaniu gatunków znających położenie jego źródeł - podsumowuje Hamilton.

Kanadyjczycy zaprezentowali uzyskane przez siebie wyniki na dorocznej konferencji Stowarzyszenia Biologii Eksperymentalnej.

Labidochromis caeruleus pielęgnice ryby pamięć ślad pamięciowy pokarm lokalizacja przewaga ewolucyjna Trevor Hamilton