Koniec misji Landsat 5

| Astronomia/fizyka
USGS

Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS) poinformowała o planowanym zakończeniu misji Landsat 5. To najdłużej działający satelita do obserwacji Ziemi. Landsat 5 miał pracować przez trzy lata, jednak jego misja była wielokrotnie przedłużana. Urządzenie ulegało licznym awariom i niejednokrotnie wydawało się, że to już koniec jego misji. Zawsze jednak inżynierom udawało się przywrócić je do życia. Jednak ostatnia awaria żyroskopu stała się jego gwoździem do trumny.

Landsat 5 trafił na orbitę w 1984 roku. W ciągu niemal trzech dekad okrążył naszą planetę ponad 150 000 razy i przesłał na Ziemię ponad 2,5 miliona zdjęć powierzchni lądów.

To koniec epoki wyjątkowego satelity, a fakt, że latał on przez niemal trzy dekady stanowi wspaniały pomnik dla inżynierów NASA i zespołu USGS, którzy go wystrzelili i utrzymali w dobrej kondycji znacznie dłużej, niż przewidywano. Program Landsat wyznaczył złoty standard dla obserwacji satelitarnych, dostarczając bezcennych danych na temat naszej planety - mówi Anna Castle z Departamentu Spraw Wewnętrznych. Każde ważne wydarzenie od 1984 roku, a które miało miejsce na obszarze większym niż boisko futbolowe - niezależnie od tego, czy było to tsunami, huragan, pożar, wyciek ropy naftowej czy wycinka lasów - zostało prawdopodobnie zarejestrowane przez Landsat. Będziemy kontynuowali program Landsat, ale jest mało prawdopodobne, by którykolwiek z przyszłych satelitów działał tak długo jak Landsat 5 - powiedziała dyrektor USGS Marcia McNutt.

Landsat dostarczył nam zdjęcia m.in. tak pamiętnych wydarzeń jak pożary szybów naftowych podpalonych w Kuwejcie przez armię Saddama Husseina, wybuch wulkanu Mount Saint Helen, zdjęcia z Czernobyla po wybuchu w elektrowni atomowej. Dzięki niemu mogliśmy obserwować utratę obszarów leśnych, rozrost miast, zmiany w areale upraw czy w powierzchni lodów Antarktyki.
W przyszłym miesiącu USGS Flight Operations Team rozpocznie pierwszą serię manewrów, których celem będzie obniżenie pozycji Landsat 5.

Obecnie na orbicie znajdują się dwa satelity Landsat. Wspomniany Landsat 5 oraz Landsat 7. Ten drugi został wystrzelony w 1999 roku, a jego misję planowano na 5 lat. W lutym przyszłego roku NASA wystrzeli Landsat 8, zwanego też Landsat Data Continuity Mission (LDCM).

Landsat 5 satelita USGS