Kłopoty Lenovo

| Technologia
401K, CC

Olbrzymi, bo 30-procentowy, spadek sprzedaży telefonów skłonił Lenovo do ogłoszenia zwolnień. Pracę straci 10% załogi. Lenovo odkupiło od Motoroli wydział produkcji telefonów komórkowych za niemal 3 miliardy USD. Chiński gigant ciągle musi dokładać do interesu.

Dzisiaj przedstawiciele Lenovo poinformowali, że kwartalny zysk firmy będzie o połowę mniejszy, gdyż wydział produkcji urządzeń mobilnych zanotował stratę w wysokości 300 milionów USD. Akcje Lenovo natychmiast staniały o niemal 9 procent. Firma oświadczyła jednocześnie, że zwolni około 3200 pracowników spoza wydziałów produkcyjnych. Będzie ją to kosztowało 600 milionów USD, ale roczne oszczędności mają wynieść 1,35 miliarda USD. Dyrektor wykonawczy Lenovo, Yang Yanqing powiedział, że problemy na rynku mobilnym oraz spadająca sprzedaż pecetów spowodowały, że przedsiębiorstwo przeżywa najpoważniejsze problemy od lat. Wciąż wierzę, że kupno Motoroli było dobrą decyzją. Poza Apple'em i Samsungiem na świecie nie ma trzeciego silnego gracza. Wierzę, ze stanie się nim Lenovo - dodał Yanqing.

W ostatnim kwartale Lenovo sprzedało 5,9 miliona smartfonów i telefonów komórkowych. To o 31% mniej niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku. Przyczyną spadku jest słaba sprzedaż w Chinach i Brazylii.

Lenovo rynek mobilny smartfon telefon komórkowy