Leonardo w trzech wymiarach
W Biblioteca Reale w Turynie zwiedzający będą mogli podziwiać przekształcone w trójwymiarowe obrazy szkice z Kodeksu lotu ptasiego (1505) Leonarda da Vinci. Choć słynny artysta włoskiego renesansu tworzył kilkaset lat temu, specjaliści z firmy o wiele mówiącej nazwie Leonardo3 (L3) pracowali nad 60-megapikselową interaktywną książką przez kilka lat.
W Kodeksie znalazły się projekty, m.in.: spadochronu, statku powietrznego z bijącymi skrzydłami (mięśniolotu), balonu oraz śmigłowca. Wyprzedziły one swoją epokę mniej więcej o 500 lat, wiele z nich z powodzeniem zrealizowano bowiem dopiero w XX wieku.
Przedstawiciele L3 są przekonani, że ich dzieło spodoba się wszystkim, bez względu na wiek. Będą mogli kliknąć na stronie, odwrócić model do góry nogami, powiększyć i "pobawić się" nim — entuzjazmuje się szef firmy, Massimiliano Lisa.
Rysunki zawarte w Kodeksie Leonarda są wspaniałe, ale trudne do uchwycenia w całej swej złożoności. Wersje 3D pozwalają je łatwiej zrozumieć.
To nie pierwsze dzieło L3, które ujrzało światło dzienne wskutek fascynacji osobą i twórczością Leonarda. Nieco wcześniej powstał trójwymiarowy (88-megapikselowy) model starzejącej się twarzy artysty. Zrealizowano go na podstawie autoportretu. Cyfrowy obraz jest przechowywany w byłej bibliotece królewskiej rodu Savoyów. Planuje się jego światowe tournée.
Wystawa Kodeksu lotu ptasiego będzie otwarta od 12 do 20 maja.
Komentarze (0)