Jak działa Liberatus, SI, która rozgromiła pokerzystów?

| Technologia
Images_of_Money, CC

Twórcy Liberatusa, systemu sztucznej inteligencji, który jako pierwszy w historii rozgromił światową czołówkę pokerzystów, opublikowali artykuł, szczegółowo opisujący działanie swojego programu. Profesor Tuomas Sandholm i doktorant Noam Brown z Carnegie Mellon University opisali, jak Liberatus dzieli rozgrywkę na mniejsze części, łatwiej poddające się procesom obliczeniowym.

Sukces Liberatusa był też dużym krokiem naprzód w historii sztucznej inteligencji. Przed wielu laty komputery pokonały człowieka w szachach, niedawno wykazały swoją wyższość w go. Poker to jednak zupełnie inny poziom trudności. Przeciwnicy nie znają w nim stanu rozgrywki, gdyż nie wiedzą, jakie karty mają inni gracze, dochodzi też element losowości oraz blef. Liberatus, któremu zaimplementowano wyłącznie zasady gry i kazano samemu się jej nauczyć, poradził sobie w styczniu bieżącego roku z czterema czołowymi graczami w pokera, wygrywając od nich niemal 1,8 miliona dolarów.

Zastosowane w Liberatusie algorytmy nie są wyspecjalizowane w pokerze, a to oznacza, że można je zastosować w wielu innych grach i problemach przypominających gry, jak np. w negocjacjach biznesowych czy w sektorze wojskowy.

Teraz wszyscy chętni mogą dowiedzieć się więcej o sposobie działania Liberatusa.

Liberatus poker sztuczna inteligencja