Wyjątkowe rzymskie malowidło w centrum Londynu

| Humanistyka
MOLA

Sześć metrów pod poziomem 21 Lime Street w Londynie odkryto jedno z najwcześniejszych znanych malowideł z okresu rzymskiej Brytanii. Odkrycia dokonał zespół z MOLA (Museum of London Archeology). Malowidło datowane na późne lata I wieku naszej ery zdobiło w przeszłości prywatną rezydencję. Zachowało się w świetnym stanie dzięki samym Rzymianom. W 100 roku n.e. gdy Londinium było u szczytu swej chwały, rozpoczęto tam budowę forum i bazyliki - największej rzymskiej budowli na północ od Alp. W owych czasach mianem bazyliki określano halę targowo-sądową. Ozdobiona malowidłem ściana została celowo przewrócona, a na niej zbudowano bazylikę. Dzięki temu ściana przetrwała w świetnym stanie przez niemal 2000 lat.

MOLA MOLA

Odkrycie jest wyjątkowe nie tylko przez swój wiek i dobry stan, ale również imponujące rozmiary. Dotychczas na terenie Wielkiej Brytanii znajdowano niewielkie fragmenty malowideł. Tutaj mamy do czynienia z zabytkiem o wymiarach 2,5x1,5 metra.
Naukowcy sądzą, że malunek ozdabiał pomieszczenie, w którym witano i zabawiano gości. W centralnej części malowidła na zielono-czarnym tle widzimy jelenie obgryzające drzewa. Przedstawiono tam też ptaki, owoce i winorośli owiniętą wokół świecznika. Całość otoczona jest czerwonym pasem obramowanym na kremowo. Podobnego motywu nie znaleziono dotąd na terenie Brytanii. Jego najbliższym przykładem jest malowidło z rzymskiej willi w Kolonii.

Londyn Londinium Rzym malowidło