W Londynie będą testowali autonomiczne minibusy

| Technologia
GATEway Project

Wkrótce w Londynie rozpoczną się czterotygodniowe testy autonomicznych minibusów. Busy będą kursowały po 2-kilometrowej trasie w Greenwich łączącej hotel w pobliżu O2 Arena z Millennium Village. Każdy bus zabierze do pięciu pasażerów. Wcześniejsze testy autonomicznych minibusów prowadzone w Greenwich oraz Milton Keynes wymagały wcześniejszego zgłoszenia chęci podróży. Tym razem do pojazdu będzie mógł wsiąść każdy.

Na całej trasie rozmieszczono cztery przystanki. Podobne minibusy kursują już samodzielnie na lotnisku Heathrow, jednak tam mają wyznaczony obszar, po którym poruszają się wyłącznie one. W Greenwich po trasie autonomicznych minibusów będą mogli poruszać się też piesi i rowerzyści.

Minibusy nie zostały wyposażone w standardowe przyrządy kontrolne. Jednak będą nimi jeździły osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, które w razie potrzeby będą mogły spowolnić pojazd lub go wyłączyć. Prędkość pojazdów została też znacznie ograniczona. Nie będą mogły się one poruszać szybciej niż 15 km/h.

Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie testów mają nadzieję, że minibusy będą przewoziły setki pasażerów dziennie. Eksperyment, finansowany przez rząd, jest częścią projektu Gateway, w ramach którego Greenwich ma stać się miejscem testowania autonomicznych pojazdów.

Zia Wadud z University of Leeds uważa, że autonomiczne pojazdy idealnie nadają się do komunikacji miejskiej. Niewielkie minibusy mogłyby obsługiwać trasy, na których utrzymywanie tradycyjnej linii z kierowcami jest zbyt kosztowne.

Samochody bez kierowców powoli stają się oczywistością. W ubiegłym roku Uber rozpoczął testy takich pojazdów w Pittsburghu, a jego konkurent, Lyft, chce wkrótce rozpocząć własne testy w Bostonie.

Londyn autonomiczny minibus autonomiczny samochód