Lukrecja Borgia - czarny charakter w jasnym świetle
Lukrecja Borgia, córka papieża Aleksandra VI, nie ma najlepszej opinii. Według powszechnie znanej czarnej legendy była trucicielką i rozpustnicą utrzymującą stosunki z własnym ojcem oraz braćmi. Najnowsze badania profesor Diane Yvonne Ghirardo z University of Southern California ukazują jednak Lukrecję w innym świetle. Pani Ghirard przez siedem lat badała archiwa i odkryła, że księżną Ferrary bardziej od intryg politycznych interesował... biznes.
Dotychczas naukowcy nie uznawali jej za zbyt inteligentną, gdyż skupili się na tym, że wydawała sporo pieniędzy na stroje i biżuterię. Jako, że była kobietą nie sprawdzano zapisów archiwalnych dotyczących innych transakcji.
Tymczasem w najnowszym numerze Reneissance Quarterly Ghirardo opisuje, w jaki sposób Lukrecja Borgia stała się właścicielką wielkiego majątku ziemskiego. Okazuje się, że zamieniła bezwartościowe bagna w żyzne ziemie, rodzące pszenicę, jęczmień, fasolę, oliwki, len, winogrona i służące do wypasu bydła. To prawdziwe kapitalistyczne zachowanie: powiększenie własnego kapitału poprzez nabycie jakiegoś dobra - w tym przypadku ziemi - po możliwie najniższej cenie - mówi Ghirardo.
Jednym z pierwszych przedsięwzięć biznesowych księżnej była umowa z Ercole d'Este na podstawie której Lukrecja otrzymała połowę należących do niego bagnistych terenów, ale w zamian miała sfinansować prace irygacyjne.
Z dokumentów wynika też, że księżna znała się na przepisach dotyczących umów i sporów granicznych oraz miała pojęcie o inżynierii wodnej. Nie była też przesadnie przywiązana do błyskotek. Zachował się zapis o sprzedaży przez nią niezwykle cennego naszyjnika z rubinów i pereł, który posłużył do sfinansowania zakupów stad bydła dającego mleko na produkcję mozzarelli.
Pani Ghirardo mówi, że ówcześnie mało kto angażował się w przedsięwzięcia biznesowe o takiej skali jak niesławna Lukrecja Borgia. Mogła przecież kupić żyzną ziemię, ale zamiast tego wolała nabyć nieużytki i je przekształcić. Naprawdę wierzę, że postrzegała to jako swój chrześcijański obowiązek - przekształcenie ziemi na lepsze, a z uzyskanych pieniędzy mogła finansować swoje religijne i duchowe zainteresowania - mówi Ghirardo. Natrafiła bowiem na zapiski, z których wynika, że Lukrecja przekazywała duże sumy swoim spowiednikom oraz znajomym i nieznajomym kapłanom.
Księżna Ferrary zmarła w wieku 39 lat w wyniku komplikacji po urodzeniu ósmego dziecka. Pierwszy projekt irygacyjny na skalę porównywalną z podjętymi przez Lukrecję przeprowadzono w północnych Włoszech dopiero 30 lat po jej śmierci.
Komentarze (3)
Agat, 10 stycznia 2009, 15:04
Lukrecja opisywana była jako kobieta chciwa, drapieżna, zdradliwa, niemalże krwiożerczy potwór w kobiecym przebraniu. Obecnie dominuje raczej pogląd, że była rozmiłowaną w luksusach, pozbawioną charakteru i dość płytką kobietą. Biernym narzędziem gry politycznej w rękach swojego ojca i brata.
Agat, 10 stycznia 2009, 15:16
Lukrecja miała 13 lat,kiedy wydano ją za mąż po raz pierwszy za Giovanniego Sforzę. Było to małżeństwo polityczne. Papież chciał w ten sposób stworzyć koalicję przeciw wrogom Borgiów- rodzinie Orsinich. Jednak, gdy potęga rodu Sforzów upadła, związek ten stał się niewygodny. Papież użył więc argumentu, który pomógł unieważnić małżeństwo- oskarżył Giovanniego o impotencję. Sforza mszcząc się za te oskarżenia zaczął rozpuszczać plotki że utrzymuje ona kazirodcze stosunki zarówno z ojcem, jak i dwoma braćmi. Małżeństwo zostało jednak unieważnione.
Następnie Lukrecja, również z powodów politycznych, została wydana za Alfonsa Bisceglię.I jak się okazało Lukrecja i Alfonso naprawdę się pokochali. W 1499 Lukrecja urodziła syna .
1500 r. Alfonso został uduszony we własnym łóżku. Wszyscy wiedzieli , że zamordował Go Cezar.
W l. 1501-1502 papież powierzył Lukrecji zarząd Watykanem i wydał ją za Alfonsa d'Este, księcia Ferrary.
Lecz kiedy w 1502 papież zmarł skończył się okres potęgi Borgiów. Na tronie papieskim zasiadł- Juliusz, spokrewniony z rodem Orsinich. Cezar został aresztowany . Sama Lukrecja wyjechała do Ferrary, gdzie żyła w otoczeniu uczonych i artystów. Urodziła księciu d'Este 5 dzieci. W 1519 r. Lukrecja, w 7 miesiącu ciąży, urodziła córkę, która zmarła. Lukrecja zmarła kilka dni później-24 czerwca 1519 r.
thikim, 11 stycznia 2009, 06:57
Ładnie napisałeś ale wrzuciłeś Cezara , nie pisząc kim on był dla Lukrecji. W Twoim tekście pojawia się jak duch... Dalej, w artykule wspomniano przecież że odkrycia obalają dotychczasową wiedzę na temat Lukrecji. Ty zaś spokojnie olałeś to i z tej wiedzy skorzystałeś nie odnosząc się jednocześnie do artykułu.