Kapliczka pomoże ustalić, kiedy urodził się Budda?

| Humanistyka
Ira Block/National Geographic

Podczas wykopalisk prowadzonych w Lumbini, miejscu narodzenia Buddy, archeolodzy odkryli pozostałości najstarszej kapliczki buddyjskiej świata. Na pochodzącą z VI w. p.n.e. strukturę z belek natrafiono pod dzisiejszą Świątynią Mai Devi.

Wydaje się, że w kapliczce rosło drzewo. To dość oczywiste nawiązanie do historii narodzin Buddy - wydając go na świat, matka uchwyciła się bowiem gałęzi śala (damrzyka mocnego).

Wg autorów artykułu z pisma Antiquity, odkrycie może pomóc w ustaleniu, kiedy żył Budda. Choć wiele pism traktuje o jego żywocie i nauce, data narodzin pozostaje owiana tajemnicą (niektórzy specjaliści wspominają nawet o 623 r. p.n.e., ale większość historyków uważa, że bardziej realistyczny jest przedział 390-340 p.n.e.).

Galeria (8)

Ira Block/National Geographic Ira Block/National Geographic wszystkie zdjęcia »

Dotąd najstarsze buddyjskie struktury w Lumbini były datowane na najwcześniej III w. p.n.e., czyli na okres panowania Aśoki, władcy indyjskiego imperium Maurjów.

Kopiąc w samym sercu Maya Devi, archeolodzy natknęli się na konstrukcję z belek z niezadaszonym centrum. Ceglane świątynie, które później budowano na wyższych poziomach, także organizowano wokół tej przestrzeni. By określić wiek znaleziska, naukowcy sięgnęli po węgiel drzewny oraz ziarna piasku. Posłużyli się datowaniem radiowęglowym oraz optycznie stymulowaną luminescencją (ang. optically stimulated luminescence, OSL).

Prace były sponsorowane przez UNESCO. Niezbędnego wsparcia udzieliło Stowarzyszenie National Geographic.

Miejmy nadzieję, że odkrycie korzystnie wpłynie na ochronę tego świętego dla buddystów miejsca, które padło ofiarą zaniedbania mimo wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa. Ram Kumar Shrestha, nepalski minister kultury, twierdzi, że jego rząd nie będzie szczędzić starań w tym zakresie.

Lumbini Budda kapliczka Świątynia Mai Devi najstarsza