Ostatnie przygotowania do misji marsjańskiej

| Astronomia/fizyka
NASA

NASA przygotowuje się do kolejnej misji marsjańskiej. W ubiegłym piątek do Kennedy Spce Center na Florydzie przybył satelita MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution). Urządzenie umieszczono w cleanroomie, gdzie przechodzi ostatnie przygotowania. Specjaliści przeprowadzą szczegółowe testy i dostarczą paliwo do pojazdu. Później MAVEN trafi na stanowisko startowe. Dwudziestodniowe okienko startowe do misji na Marsa otworzy się 18 listopada.

MAVEN to pierwszy pojazd, którego zadaniem jest zebranie szczegółowych danych na temat górnych warstw atmosfery Marsa. Naukowcy mają nadzieję, że dostarczone przez niego informacje pozwolą wyjaśnić historię klimatu Czerwonej Planety. Uczeni chcą się dowiedzieć, jak to się stało, że Mars jest obenie zimną, pustynną planetą.

Jesteśmy bardzo podeksctyowani i dumni, że dostarczyliśmy pojazd zgodnie z planem. Jednak najważniejsze etapy pracy jeszcze przed nami. Mocno wierzę, że nasz zespół wywiąże się ze swoich zadań. Teraz rozpoczynamy ostatnią fazę przygotowań do startu - mówi David Mitchell z Goddard Space Flight Center, odpowiedzialny za projekt MAVEN.

Eksperci przez cały weekend badali MAVENA, by w końcu stwierdzić, że jest on w doskonałym stanie. Pojazd został wyjęty z kontenera i bezpiecznie ustawiony w cleanroomie. Przez najbliższy tydzień będą doń mocowane elementy, które zdjęto na czas transportu. Później rozpoczną się testy, w czasie których sprawdzone zostanie m.in. oprogramowania i panele słoneczne.

Planowana na rok misja MAVENA rozpocznie się we wrześniu 2014 roku, gdy pojazd trafi na orbitę Marsa.

MAVEN Mars misja NASA