Spada sprzedaż MP3, w siłę rosną winyle

| Ciekawostki
abrinsky

W Stanach Zjednoczonych notuje się duże spadki sprzedaży plików i albumów MP3. Gwałtownie rośnie za to popularność streamingu, a do łask wracają... winyle.

Z danych Nielsen SoundScan wynika, że w ubiegłym roku Amerykanie kupili 257 milionów albumów, z czego 106,5 miliona zakupili online w postaci cyfrowej. Reszta to sprzedaż na nośnikach CD. W porównaniu z rokiem 2013 oznacza to spadek sprzedaży albumów o 9%. Jeszcze bardziej, bo o 12%, spadła sprzedaż pojedynczych utworów, których zakupiono 1,1 miliarda.

Gwałtownie rośnie za to popularność płyt winylowych. W 2014 roku Amerykanie kupili 9,2 miliona tego typu nośników, czyli aż o 52% więcej niż rok wcześniej.

Sprzedaży CD i muzyki cyfrowej zagrażają przede wszystkim usługi streamingowe. Amerykanie odtworzyli za ich pośrednictwem aż 164 miliardy utworów. W roku 2013 było to 106 miliardów. Jasnym więc się staje, że koncerny muzyczne będą musiały coraz większą wagę przywiązywać do tego sposobu sprzedaży muzyki.

Najpopularniejszym albumem był „1989” Taylor Swift, który sprzedał się w 3,66 milionach kopii. Co ciekawe, artystka nie pozwoliła, by był on obecny w serwisach streamingowych. To jednak raczej wyjątek. Jak zauważył szef Spotify Daniel Ek dawniej wielu artystów każdego roku notowało wielomilionową sprzedaż. Teraz już się to nie zdarza. Zwyczaje ludzi się zmieniły i dawne dni nie powrócą.

MP3 streaming CD płyta winylowa