Raport MPAA o najgroźniejszych piratach

| Technologia
Will Pate

MPAA (Stowarzyszenie Przemysłu Filmowego Ameryki) złożyło w Biurze Przedstawiciela Handlu USA (USTR) raport, w którym identyfikuje kraje, z których pochodzą najniebezpieczniejsze witryny pirackie na świecie.

Zdaniem MPAA najpoważniejsze zagrożenie dla praw autorskich stanowią dwie rosyjskie (rapidgator.net i vk.com) oraz dwie holenderskie (letitbit.net oraz uploaded.net) witryny. Jeśli chodzi o takie przedsięwzięcia jak letitbit.net głównym problemem dla MPAA jest fakt, że płacą one zarówno tym, którzy umieszczają na nich chronioną prawem zawartość (osoby te dostają ok. 60 USD za plik) jak i pobierającym (ok. 15 USD za 1000 pobrań). Witryna ma również umowę z moevideo.net, gdzie wynagradzane są osoby, oglądające chronione treści.

Podobnie działa uploaded.net, które ma serwery w Holandii i Szwajcarii. Wgrywający pliki otrzymują pieniądze w zależności od wielkości pliku. Roczne wpływy witryny wynoszą około 6,6 miliona dlarów. Z kolei vk.com, jeden z największych w Rosji serwisów społecznościowych, staje się coraz ważniejszym miejscem nielegalnej dystrybucji plików muzycznych i filmowych.
MPAA skarży się też, na witrynę nowvideo.sx, na której można zarobić 20 USD za 1000 pobranych plików, a która regularnie odrzuca prośby właścicieli praw autorskich o zablokowanie konkretnych plików. Problem stawarza też rumuńska witryna videomega.tv.

W swoim raporcie MPAA wymienia też takie witryny jak cuevana.tv z Argentyny, kinogo.co z Ukrainy, megafilmeshd.net dziąłające w Brazylii, Polsce i Bułgarii czy mającą międzynarodowy zasięg pelis24.com.

Na rynku torrentów MPAA skupiła się na tych witrynach, które oferują treści najwyższej jakości. Jednym z najwięszych serwisów torrentowych jest The Pirate Bay działający obecnie pod adresem thepiratebay.gd, który jest dostępny w 35 językach, a z którego korzysta ponad 43,5 miliona osób. Inne wielkie torrenty to extratorrent.cc na Ukrainie, rutracker.org w Rosji, polski torrentz.eu oraz popularne w wielu krajach yts.to i kat.cr.

Innym problemem są nielegalne kopie płyt DVD i Blu-ray. Największymi miejscami sprzedaży takich nośników są ulice Sao Paulo i Rio de Janeiro w Brazylii, pchli targ w Toronto, targ Harco Glodok w Dżakarcie, Jonesborough Market w Irlandii Północnej, po dwa targi na Ukrainie i w Moskwie oraz liczne miejsca dystrybucji w Tajlandii, Indiach i Meksyku.

MPAA piractwo muzyka film prawa autorskie