Ubranie w spreju
Hiszpański projektant mody Manel Torres nawiązał współpracę z prof. Paulem Luckhamem, specjalistą w zakresie technologii cząstek z Imperial College London, by opracować sprej, który w kontakcie ze skórą tworzy bezszwową tkaninę. Powstały w ten sposób T-shirt można potem zdjąć, uprać i nosić na nowo.
Na przedpremierowym pokazie dla mediów stworzenie koszulki na modelu zajęło Torresowi zaledwie kwadrans. W poniedziałek (20 września) szersza publiczność zapoznała się z nową technologią na organizowanej przez ICL imprezie Science in style. Hiszpan zaprezentował na niej swoją kolekcję wiosna/lato 2011. Wyjątkowy materiał składa się z krótkich włókien, łączonych w całość za pomocą polimerów. Po dołączeniu rozpuszczalnika do pojemnika ciśnieniowego lub pistoletu lakierniczego trafia ciekła postać tkaniny. Kiedy sprej dociera do skóry bądź innej powierzchni, rozpuszczalnik natychmiast odparowuje. Rozmaite tekstury i kolory da się uzyskać, stosując różne włókna, np. wełniane, lniane lub akrylowe. Torres podkreśla, że jako artyście marzyła mu się niepowtarzalna, komfortowa kreacja, jednak ukryty w nim naukowiec domagał się czegoś, co można by bez problemu wielokrotnie odtworzyć. Chciałem pokazać, jak nauka i technologia mogą pomóc projektantom opracowywać nowe materiały.
Technologię autorstwa Torresa i Luckhama można zastosować nie tylko w modzie, ale i w medycynie (np. do uzyskiwania bandaży z wysterylizowanych pojemników lub "wstrzykiwania" leków bezpośrednio do rany), kosmetyce (nawilżane chusteczki), przemyśle chemicznym czy w samochodowej bądź meblowej tapicerce. By dogłębniej zbadać możliwości jej wdrożenia, panowie założyli firmę Fabrican Ltd.
Komentarze (6)
waldi888231200, 21 września 2010, 10:56
Kombinezon do nurkowania, po obsypaniu styropianem i ponownym opyleniu kombinezon na narty , rowerzyści , skoczkowie narciarscy , spadochroniarze też będą zadowoleni - jest tylko jeden problem co z oddawaniem moczu .
dajmon, 21 września 2010, 11:40
A to?
Michał Wolak, 21 września 2010, 12:08
Stanisław Lem w 1961 roku w książce "Powrót z gwiazd" opisał dokładnie taki sam typ tkanin i ubrań.
Ponadto w tej samej książce przewidział bardzo ciekawą technologię fast foodów, o której również zapewne przeczytamy niebawem w Kopali Wiedzy.
Anna Błońska, 21 września 2010, 12:12
Dzięki, już dodane Zdjęcia i inny filmik można też zobaczyć na witrynie firmy Fabrican.
dajmon, 21 września 2010, 15:43
Proszę, nie wiedziałem czy to film właśnie z tym powiązany.
waldi888231200, 21 września 2010, 21:29
U facetów z zarostem na klacie, taką koszulkę trzeba będzie dożywotnio nosić .