Trwają przygotowania do lądowania na Marsie

| Astronomia/fizyka
NASA/JPL

NASA informuje, że pojazd Mars Odyssey został ustawiony na odpowiedniej pozycji na orbicie Marsa i trwają przygotowania do lądowania Mars Science Laboratory na Czerwonej Planecie.

Mars Odyssey to pojazd kosmiczny, który od października 2001 roku znajduje się na orbicie Marsa. W grudniu 2010 roku stał się on najdłużej przebywającym pojazdem na orbicie tej planety, pokonując tym samym Mars Global Surveyora. Obecnie jest najdłużej pozostającym pojazdem na orbicie jakiejkolwiek planety z wyjątkiem Ziemi. Pojazd prowadzi badania Marsa, był też wykorzystywany do komunikacji z łazikami Spirit i Opportunity oraz lądownikiem Phoenix. Teraz jego zadaniem jest pomóc w komunikacji pomiędzy naszą planetą a Mars Science Laboratory.

Gdy najnowszy marsjański pojazd NASA wejdzie w atmosferę Czerwonej Planety i opuści na nią łazik Curiosity, bezpośrednia komunikacja z nim będzie znacząco utrudniona. Dlatego sygnały będą przesyłane za pośrednictwem Mars Odyssey.

NASA sprawdziła systemy pojazdu i poinformowała, że pracują one bez zakłóceń. Zgodnie z planem potwierdzenie lądowania łazika Curiosity ma dotrzeć do Ziemi 6 sierpnia o godzinie 7:31.

Misji Mars Science Laboratory będą także „przyglądały się“ dwa inne pojazdy - należący do NASA Mars Reconnaissance Orbiter oraz Mars Explorer Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ich zadaniem będzie nagrywanie sygnałów z MSL i ich późniejsze odtworzenie.

Odyssey i Mars Reconnaissance Orbiter będą pomagały w komunikacji podczas przewidzianej na dwa lata misji łazika Curiosity.

Mars Odyssey Mars Science Laboratory Curiosity Mars lądowanie pojazd orbita