Mars pełen wody?
Osunięcia gruntu na Marsie to dla naukowców okazja do zbadania tego, co znajduje się pod powierzchnią Czerwonej Planety. W piśmie Science ukazał się właśnie artykuł opisujący wyniki badań przeprowadzonych za pomocą Mars Reconnaissance Orbitera (MRO), który zbadał osiem miejsc osuwisk oraz erozji.
W każdym z badanych miejsc okazało się, że już na głębokości 1 metra pod powierzchnią Marsa istnieje dość czysta zamarznięta woda. Niektóre z warstw lodu mają ponad 100 metrów grubości. To ważne odkrycie, gdyż dotychczas obserwowaliśmy zamarzniętą wodę głównie na powierzchni Marsa. W 2008 roku lądownik Phoenix znalazł lód pod powierzchnią planety. Zamarznięta woda była jednak obecna dość blisko bieguna północnego. Obecnie odkryte pokłady lody występują około 55 stopnia szerokości.
Uczeni donoszą, że pokłady lodu wydają się powyginane i mają różne odcienie błękitu, co sugeruje, że składają się z wielu warstw, w których można będzie znaleźć dane o historii klimatu Marsa. Zdaniem naukowców lód ten uformował się w ciągu ostatniego miliona lat. Zauważono również, że na przestrzeni lat lód powoli się cofa, a tempo cofania się oceniono na kilka milimetrów rocznie. Przyczyną tego zjawiska jest prawdopodobnie sublimacja przy kontakcie z marsjańską atmosferą.
Nowe odkrycie to kolejne wsparcie teorii mówiącej, że na Marsie woda występuje zadziwiająco powszechnie. To zaś powinno ułatwić przeprowadzenie załogowej misji na Czerwoną Planetę.
Komentarze (8)
rahl, 15 stycznia 2018, 17:51
Czyli milion lat temu na marsie była płynna woda na powierzchni ? Albo jakieś procesy geologiczne "wyprowadziły" wodę z głębszych warstw ku powierzchni.
Gość, 15 stycznia 2018, 18:03
Nieuprawniona implikacja.
Ciekawa hipoteza. Jakieś przesłanki?
thikim, 15 stycznia 2018, 20:01
To pierwsze zyskało na prawdopodobieństwie.
Gość, 15 stycznia 2018, 22:09
Czy można stąd wnioskować, że drugie na prawdopodobieństwie straciło? Nie sądzę.
rahl, 15 stycznia 2018, 22:14
Czyżby ?
Skądś ta woda się musiała wziąć, jeśli nie z powierzchni to jedynym możliwym ich źródłem mogą być głębsze warstwy planety, w których była związana, podobnie jak to ma miejsce na Ziemi
Gość, 16 stycznia 2018, 08:38
Nie wątpię, ale chodzi o coś innego. Czy płatki śniegu powstają z kropelek wody? Czy wzrost kryształów wymaga fazy ciekłej?
rahl, 16 stycznia 2018, 13:31
Doprecyzuj w co nie wątpisz.
Gość, 17 stycznia 2018, 09:34
Po przemyśleniu faktycznie trudno coś znaleźć.