MetMuseum kupiło wyjątkowe dzieło ze studia Tiffany'ego

| Humanistyka
The Metropolitan Museum of Art

Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku kupiło monumentalny tryptyk witrażowy „Krajobraz ogrodowy". Dzieło ze studia Louisa Comforta Tiffany'ego ma ponad 3 m długości i ok. 2 m wysokości. Zaprojektowała je Agnes Northrop.

The Metropolitan Museum of Art The Metropolitan Museum of Art The Metropolitan Museum of Art The Metropolitan Museum of Art

Northrop zaczęła pracę u Tiffany'ego w 1884 roku, gdy miała 27 lat. Projektowała przede wszystkim witraże, a główną tematyką jej prac były krajobrazy i ogrody. Zajmowała się też lampami. Z czasem stała się jednym z najważniejszych projektantów u Tiffany'ego. Wyrobiła sobie reputację i silną pozycję w dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn. Jedno z jej dzieł zostało nagrodzone na Wystawie Powszechnej w Paryżu w 1900 roku. To między innymi dzięki jej pracy firma Tiffany stała się pionierem we wprowadzaniu nowej tematyki – obejmującej krajobrazy i ogrody – w produkcji witraży. Tryptyk zakupiony przez Metropolitan Museum of Art powstał w szczycie kariery Northrop.

Witraż zamówiła bizneswoman i filantropka Sarah B. Cochran. Miał on zdobić Linden Hall, posiadłość zbudowaną w latach 1911–1913 r. w Dawson w Pensylwanii. Sarah, zwana w swoim czasie Królową Węgla, osobiście wybrała tematykę. Witraż przedstawia bujną roślinność i ogród przypominający jej własny, jednak równie dobrze mógł to być każdy ogród w stylu włoskim. Tryptyk umieszczono na podeście schodów. Zachęcał do wejścia po marmurowych stopniach i zanurzenia się w pięknym widoku. Zlokalizowaną w centrum fontannę okalają tu majestatyczne sosny i kolorowe kwiaty: różowe i niebieskie hortensje, maki oraz nasturcje. Na panelach bocznych można zaś podziwiać naparstnice i piwonie (L), a także malwy (P). Jak podkreślono w komunikacie muzeum, „Garden Landscape” jest jednym z najważniejszych dzieł zrealizowanych w studiach Tiffany'ego. Efekt okazał się tak spektakularny, że przed zainstalowaniem w Linden Hall przez krótki czas Tiffany pokazywał ukończony tryptyk w manhattańskim salonie wystawowym.

Po śmierci Sarah posiadłość przechodziła z rąk do rąk, aż w 1976 roku została kupiona przez United Steelworkers Union. W 2005 roku związek sprzedał tryptyk prywatnemu nabywcy. Teraz jego przedstawiciele żałują tamtej decyzji, jednak koszty ubezpieczenia dzieła Northrop były tak duże, że związkowcy nie mogli sobie na nie pozwolić. Przez niemal 20 lat tylko właściciel mógł się cieszyć widokiem wyjątkowego witrażu. Teraz, dzięki MetMuseum, będzie on dostępny dla wszystkich chętnych.

MetMuseum kupiło wyjątkowe dzieło ze studia Tiffany'ego