Microsoft inwestuje w... Androida
Microsoft zainwestował w firmę Cyanogen, która niezależnie od Google'a tworzy własną wersję systemu Android. Koncern z Redmond wsparł firmę kwotą 70 milionów dolarów i będzie mniejszościowym udziałowcem. Najnowsza runda finansowania wskazuje, że inwestorzy oceniają już wartość Cyanogen na setki milionów dolarów. Oprócz Microsoftu inwestorami jest wiele firm, które chcą zmniejszyć kontrolę Google'a nad Androidem. Zainteresowanie Microsfotu Cyanogenem jest o tyle zaskakujące, że koncern ma własny system operacyjny dla smartfonów.
Android powstał jako system opensource'owy, jednak wielu przedsiębiorstwom nim zainteresowanym nie podoba się fakt, że Google żąda instalowania w nim własnych aplikacji oraz ustawienia własnej wyszukiwarki jako domyślnej w zamian za dostęp do silnika wyszukiwarki, YouTube'a i aplikacji z Play Store.
Dla konkurencji Google'a oznacza to, że jest jej trudniej przebić się z własną ofertą. Na przykład Microsoft ma przez to ograniczone pole manewru, by zaprezentować użytkownikom swoją własną wyszukiwarkę.
Cyanogen pracuje nad Androidem, który jest pozbawiony takich ograniczeń. Firma zatrudnia obecnie 80 osób i pomaga jej 9000 ochotników. Chcemy zabrać Androida Google'owi - mówi szef firmy, Kirt McMaster. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zdradzili, że z produkowanej przezeń wersji Androida korzysta już ponad 50 milionów osób. Większość z nich samodzielnie zainstalowała swój OS, zastępując nim oryginalny system operacyjny.
Cyanogen współpracuje obecnie z producentami sprzętu, zachęcając ich, by instalowali jego system na swoich telefonach. Ostatnio firma podpisała odpowiednią umowę z indyjskim producentem Micromaksem.
Microsoft, inwestując w Cyanogen, szuka kolejnych sposobów sprzedaży swoich produktów. Obecnie dwoma największymi platformami na smartfony są Android Google'a oraz iOS Apple'a. Cyanogen może mieć większe niż Microsoft szanse na zbudowanie trzeciego pod względem popularności ekosystemu dla urządzeń mobilnych - mówi Rajeev Chand, dyrektor Rutberg & Co., banku inwestycyjnego szczególnie zainteresowanego rynkiem mobilnym.
Komentarze (4)
Jack Malecki, 4 lutego 2015, 05:00
No to MS spieprzy Androida, jak spieprzył Skajpa...
ZTNW, 4 lutego 2015, 07:44
A co takiego zrobił Microsoft z tym Skypem,że tak mówisz?Wprowadził coś płatnego,nie jest po polsku,jest nieintuincyjny czy coś innego?(co?)?
Jack Malecki, 4 lutego 2015, 13:56
Zacznijmy, że konieczna była aktualizacja, żeby się zalogować.
Skajp przestał działać na starszych komputerach, na których przed aktualizacją, normalnie działał.
Okienko kontaktów jest w 30% procentach zajęte przez bzdety, jak 'Skype home', czy 'rozmowa telefoniczna'.
Tak, to jest zachłanność MS, żeby oglądać reklamy i dzwonić na telefony.
Spieprzony status użytkownika, który zainstalował Skajpa na urządzeniu mobilnym.
Niedawno zmarł mój kolega, a na Skajpie ma satus 'zaraz wracam'...
To tyle.
A co do spieprzenia, to dodam W8.
Też mam pisać, co zostało spieprzone?
pogo, 5 lutego 2015, 12:26
A najgorsze co zrobił MS ze skypem to zamknięcie protokołu. Teraz już nie da się legalnie napisać wtyczki do innego komunikatora, dzięki której możliwe jest łączenie się ze skypem.
Z racji, że używam 4 różnych sieci IM, to możliwość połączenia ich w jednym komunikatorze była zbawieniem... Teraz mam tam już tylko 3, bo skype wypadł.