Microsoft inwestuje w... Androida

| Technologia
zzzack, CC

Microsoft zainwestował w firmę Cyanogen, która niezależnie od Google'a tworzy własną wersję systemu Android. Koncern z Redmond wsparł firmę kwotą 70 milionów dolarów i będzie mniejszościowym udziałowcem. Najnowsza runda finansowania wskazuje, że inwestorzy oceniają już wartość Cyanogen na setki milionów dolarów. Oprócz Microsoftu inwestorami jest wiele firm, które chcą zmniejszyć kontrolę Google'a nad Androidem. Zainteresowanie Microsfotu Cyanogenem jest o tyle zaskakujące, że koncern ma własny system operacyjny dla smartfonów.

Android powstał jako system opensource'owy, jednak wielu przedsiębiorstwom nim zainteresowanym nie podoba się fakt, że Google żąda instalowania w nim własnych aplikacji oraz ustawienia własnej wyszukiwarki jako domyślnej w zamian za dostęp do silnika wyszukiwarki, YouTube'a i aplikacji z Play Store.

Dla konkurencji Google'a oznacza to, że jest jej trudniej przebić się z własną ofertą. Na przykład Microsoft ma przez to ograniczone pole manewru, by zaprezentować użytkownikom swoją własną wyszukiwarkę.

Cyanogen pracuje nad Androidem, który jest pozbawiony takich ograniczeń. Firma zatrudnia obecnie 80 osób i pomaga jej 9000 ochotników. Chcemy zabrać Androida Google'owi - mówi szef firmy, Kirt McMaster. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zdradzili, że z produkowanej przezeń wersji Androida korzysta już ponad 50 milionów osób. Większość z nich samodzielnie zainstalowała swój OS, zastępując nim oryginalny system operacyjny.

Cyanogen współpracuje obecnie z producentami sprzętu, zachęcając ich, by instalowali jego system na swoich telefonach. Ostatnio firma podpisała odpowiednią umowę z indyjskim producentem Micromaksem.

Microsoft, inwestując w Cyanogen, szuka kolejnych sposobów sprzedaży swoich produktów. Obecnie dwoma największymi platformami na smartfony są Android Google'a oraz iOS Apple'a. Cyanogen może mieć większe niż Microsoft szanse na zbudowanie trzeciego pod względem popularności ekosystemu dla urządzeń mobilnych - mówi Rajeev Chand, dyrektor Rutberg & Co., banku inwestycyjnego szczególnie zainteresowanego rynkiem mobilnym.

Microsoft Android Cyanogen