Chińczycy ujawniają patenty Microsoftu

| Technologia
Microsoft

Przed kilkoma laty ówczesny dyrektor Microsoftu Steve Ballmer wywołał burzę oświadczając, że Linux narusza ponad 300 patentów Microsoftu. Z czasem koncern z Redmond zaczął wykorzystywać te patenty do walki z konkurencją, przede wszystkim z producentami urządzeń wykorzystujących system Android. Dzięki sprawom sądowym poznaliśmy część spornych patentów. Jednak był to niewielki ułamek całości, a eksperci zastanawiali się, jakie jeszcze asy w rękawie chowa Microsoft.

Nagle wszystko stało się jasne. Na witrynie chińskiego Ministerstwa Handlu opublikowana została pełna lista patentów Microsoftu, które mogą być naruszane przez Androida. Patenty te zostały zarówno uzyskane bezpośrednio przez Microsoft jak i kupione w ramach Rockstar Consortium, które nabyło prawa intelektualne po bankrutującym Nortelu.

Lista patentów została najprawdopodobniej skompletowana przez sam Microsoft i trafiła do chińskich urzędów gdy koncern starał się o zgodę na przejęcie Nokii. Trudno bowiem przypuszczać, że ktokolwiek inny miałby odpowiednią wiedzę i zasoby, by przejrzeć tysiące patentów należących do koncernu i wyłonić spośród nich te, które może naruszać Android.

Chińskie ministerstwo ujawniło dwie listy. Pierwsza to pełny spis patentów i wniosków patentowych składający się z 310 pozycji [DOC]. Druga to nieco ponad 100 patentów i wniosków [DOC], na których skupili się urzędnicy ministerstwa. Na listach znajdują się tylko tytuły patentów. Ich pełne opisy można znaleźć np. w bazie danych USPTO.

Dłuższa z list została podzielona na trzy działy. W pierwszym znajdują się 73 patenty opisujące standardy szeroko wykorzystywane w smartfonach. Druga część obejmuje 127 patentów, które zdaniem Microsoftu są wykorzystywane w Androidzie. W trzeciej znajdziemy 68 wniosków patentowych i 42 przyznane patenty.

Ujawnienie listy patentów z pewnością pomoże firmom wykorzystującym Androida. Będą teraz wiedziały, za co mogą zostać pozwane oraz, ewentualnie, będą mogły zabezpieczyć się przed pozwem np. rezygnując ze spornej technologii.

W USA toczy się poważna dyskusja o potrzebie zmiany systemu patentowego na bardziej przejrzysty i uniemożliwiający działalność trolom patentowym. Firmy z branży IT – w tym Microsoft – forsują zmiany. Jednak sprzeciwia się temu wiele innych potężnych firm, jak np. koncerny farmaceutyczne.

W ubiegłym roku koncern z Redmond uruchomił witrynę, na której można przeglądać 40 000 należących doń patentów. Jednak mimo tego kroku w stronę większej przejrzystości nie zdecydował się na samodzielne ujawnienie, które z patentów mogą być naruszane przez Androida. Być może działanie chińskiego Ministerstwa Handlu przyspieszy prace nad większą przejrzystością systemu patentowego.

Microsoft Android Linux patent