Microsoft został partnerem Chmury Krajowej i zainwestuje w Polsce miliard dolarów
Microsoft to kolejny, po Google'u, światowy gigant IT, który podpisał umowę o partnerstwie z Operatorem Chmury Krajowej, czyli spółki założonej przed dwoma laty przez PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju. Jak czytamy w oświadczeniu Microsoftu, firma ogłosiła dzisiaj kompleksowy plan inwestycyjny o wartości 1 miliarda dolarów, którego celem jest przyspieszenie innowacji i cyfrowej transformacji na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej.
Fundamentem tego wielopoziomowego planu jest otwarcie nowego regionu data center Microsoft w Polsce, w ramach globalnej infrastruktury chmury obliczeniowej, który ma zapewnić krajowemu ekosystemowi startupów, przedsiębiorców, firm i instytucji publicznych dostęp do bezpiecznych usług chmury obliczeniowej klasy enterprise. Microsoft i Operator Chmury Krajowej podpisali strategiczne porozumienie, którego celem jest zapewnienie eksperckiej wiedzy z zakresu transformacji cyfrowej i szerokiego dostępu do rozwiązań chmurowych dla wszystkich branż i przedsiębiorstw w Polsce.
Istotnym elementem ogłoszonej dzisiaj inwestycji jest kompleksowy i długoterminowy program podnoszenia kwalifikacji, który w efekcie pozwoli lokalnym specjalistom i młodzieży zwiększyć szanse zatrudnienia. Microsoft ma na celu rozwój kompetencji cyfrowych około 150 000 pracowników, specjalistów IT, nauczycieli, studentów i obywateli. W ten sposób firma dąży do zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i osób prywatnych na rynku oraz ułatwienia polskim pracownikom skutecznego wprowadzania innowacji i wdrażania strategii transformacji cyfrowej swoich organizacji przy wykorzystaniu możliwości chmury obliczeniowej.
Program rozwoju umiejętności będzie obejmował szkolenia, programy e-learningowe, warsztaty i hakatony dotyczące przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii AI i uczenia maszynowego, przetwarzania dużych zbiorów danych (Big Data) i Internetu rzeczy (Internet of Things). W ramach podejmowanych działań, Microsoft zwróci szczególną uwagę na zapewnienie dostępu do technologii osobom z niepełnosprawnościami oraz narzędzi i programów podnoszących umiejętności, co w efekcie pozwoli im zwiększyć możliwości zatrudnienia.
Nowy region data center będzie oferował dostęp do pełnej oferty Microsftu, zarówno Azure, Microsoft 365, jak i Dynamics 365 oraz Power Platform.
Partnerstwo z Microsoftem pozwala OChK na dodatkową dywersyfikację oferty. Rozszerza ją o rozwiązania platformy chmurowej Azure, m.in. usługi infrastruktury sieciowej, baz danych, analityki, sztucznej inteligencji (AI) i Internetu rzeczy (IoT). W ofercie OChK znajdą się także rozwiązania Microsoft 365, zapewniające dostęp do aplikacji zwiększających produktywność, dostępnych jako usługa w chmurze i dostarczanych jako część otwartej platformy wspierającej procesy biznesowe. Już od momentu podpisania umowy Microsoft i OChK będą wspólnie wspierać przedsiębiorstwa i instytucje świadczące usługi doradcze, wdrożeniowe i opracowując projekty transformacyjne, na korzystnych rynkowo warunkach.
Polska ma szansę być cyfrowym sercem Europy. Dlatego dzisiaj ogłaszamy partnerstwo z Operatorem Chmury Krajowej i największą w historii kraju inwestycję w technologię cyfrową wynoszącą 1 miliard dolarów. W ramach inwestycji planujemy działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcie transformacji i budowę pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej, bezpiecznego i zaufanego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft o globalnej skali. Oznacza to dostęp do światowej klasy technologii, a w szczególności rozwiązań chmurowych, z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce - powiedział Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.
Komentarze (4)
h4r, 5 maja 2020, 21:42
Brzmi jak bezinteresowna pomoc starszego brata w odrabianiu lekcji, ale o wymaganiach i zobowiązaniach Microsoftu to się raczej nie dowiemy? Bo nikt nie wykłada od tak sobie 1 dużej bańki zielonych bezinteresownie...
Jajcenty, 5 maja 2020, 22:02
Microsoft zaspał, od kilku lat mocno goni AWS czy G. cloud. To po prostu próba zagarnięcia trochę rynku dla siebie. Z doświadczenia wiem, że ceny Microsoftu dla dużych klientów są znacznie niższe od tych oficjalnych. To dość ciekawe, że w tej chwili coraz mniej opłaca się mieć własną infrastrukturę. Na pewno nie opłaca się jej budować.
jacekplacek, 7 maja 2020, 17:15
Nieprawda. https://www.parkmycloud.com/blog/aws-vs-azure-vs-google-cloud-market-share/ ( pierwszy niesponsorowany link dla hasła "cloud market share" w wyszukiwarce g )
https://www.zdnet.com/article/the-top-cloud-providers-of-2020-aws-microsoft-azure-google-cloud-hybrid-saas/
itd. itp...
Proszę następnym razem być precyzyjnym. Ten portal ma w nazwie słowo "wiedza", nie "piaskownica".
Jajcenty, 7 maja 2020, 18:12
Z tego właśnie linka:
As of February 2020, Canalys reports AWS with 32.4% of the market, Azure at 17.6%, Google Cloud at 6%, Alibaba Cloud close behind at 5.4%, and other clouds with 38.5%.
Na moje oko AWS jest prawie dwa razy większy. Zaskoczył mnie niski udział Google. Tak, przyznaję nie wiedziałem, że google spadł na trzecią pozycję. I nie, nie było pomyłki, Microsoft prowadzi agresywną politykę cenową zachęcającą do Azura. W każdym razie, ja swoje prywatne projekty, do których potrzebuję czasami większych maszyn i za które płacę z własnej kieszeni, stawiam w Azurze bo mam taniej niż w AWS.