Microsoft też szykuje tablet?
Targi CES 2010 mogą być wyjątkowo interesujące. Jak donosi The New York Times, powołując się na anonimowe źródło, Steve Ballmer ma ogłosić dzisiaj powstanie microsoftowego tabletu. Bieżący rok może zatem upłynąć nam pod znakiem wyścigu gigantów o pierwszeństwo na rynku tego typu urządzeń.
Tablet Microsoftu ma być produkowany we współpracy z HP. Obie firmy odmówiły komentarza na ten temat.
Urządzenie koncernu z Redmond miałby ukazać się w połowie bieżącego roku. Tymczasem prawdopodobnie pod koniec bieżącego miesiąca - chociaż niektóre źródła wspominają też o marcu - ma nastąpić premiera tabletu Apple'a. Z kolei wczoraj informowaliśmy, że podobne urządzenie szykuje też Google.
Przed kilkoma miesiącami serwis Gizmodo opublikował zdjęcia, które przedstawiają ponoć tablet Microsoftu. Widzimy na nim "późny prototyp" tabletu przypominającego książkę. Składa się on z dwóch 7-calowych ekranów wielodotykowych, po których można pisać i rysować nie tylko za pomocą palców, ale również rysika. Urządzenie wyposażono też ponoć w kamerę i indukcyjną podkładkę, służącą do bezprzewodowego ładowania baterii.
Komentarze (19)
Przemek Kobel, 6 stycznia 2010, 14:12
Zwykle MS wybierał na producentów sprzętu całkiem porządne firmy. Jakość myszy czy klawiatur nie ustępowała Logitechowi, dżojstiki (choć już nie produkowane) nadal są klasą dla siebie. Ale może przypomnę kilka monumentalnych wtop wynikłych z takich aliansów:
-aparaty fotograficzne Apple (Kodak)
-odtwarzacze audio HP (Apple)
-inteligentne zegarki Fossil (MS i Palm)
-ostatnie aparaty fotograficzne Agfy (Iomega)
Mariusz Błoński, 6 stycznia 2010, 16:24
Nie wiem, czy zbyt mocne wchodzenie w sprzęt jest dla MS korzystne. Takie rzeczy zwykle nie wypalają i firmy po jakimś czasie zaczynają miec kłopoty i wracają do swoich głównych biznesów. Niezależnie jednak od tego, MS będzie musiał zrobić system dla ARM-a, inaczej wraz ze zmniejszaniem się znaczenia rynku x86 będzie zmniajszało się znaczenie oprogramowania MS.
Obstawiam, że Win 8 będzie ARM-a obsługiwało.
czesiu, 6 stycznia 2010, 18:41
Na dzień dzisiejszy Microsoft już ma system dla architektury ARM, ba nawet dwie gałęzie - Windows mobile i windows CE. Problem jest ciut inny - jak sprawić, aby aplikacje x86 działały na procesorach ARM, coprawda już swojego czasu emulator Bochs umożliwiał uruchomienie Windowsa 95/98, ale funkcjonalne toto nie było.
Przemek Kobel, 6 stycznia 2010, 21:30
Panowie, to nie tak. Sensem istnienia podobnej hybrydy (nawiązuję tu do sąsiedniej notki) jest to, że do zwykłej pracy odpalamy samego ARM-a z linuksem. Aplikacji jest multum, więc sprawy "biurowe" nie wymagałyby niczego innego, a baterie wystarczają na wielokrotnie dłużej niż w wypadku intela. To takie rozszerzenie funkcji niektórych laptopów, które mimo zamknięcia systemu potrafią odtwarzać płyty CD i DVD.
Jeśli ktoś już *musi* użyć aplikacji dla windows, to uruchamia pożeracza prądu i sobie używa. Potem zamyka toto i dalej spokojnie działa na linuksie.
Jeśli ktoś nie widział zdjęć płyt głównych dla ARM-owych laptopów, mogę tylko powiedzieć, że wygląda to jak jakiś konwerter USB: ogryzek laminatu, parę gniazdek i tyle. Spokojnie mieści się w obudowie wyświetlacza.
czesiu, 7 stycznia 2010, 02:08
W pewnym sensie "ja to wiem" + takie rozwiązanie już jest dostępne na rynku i nazywa się HTC Shift.
krzabr, 7 stycznia 2010, 03:14
To pewniak że Win8 obsłuży i ARM i Loongson zwłaszcza że te architektury stopniowo zawojowują rynek . Ms nie jest głupi i ma chyba najlepszych jeśli nie najlepszych ludzi od osów na świecie . Sam fakt pracy nad heliosem powinien naprowadzić że tak będzie :
http://webhosting.pl/Helios.kolejny.system.od.Microsoftu.dla.heterogenicznego.sprzetu
Ciekawi mnie tylko jak MS rozwiąże problem rónych platfor czy praktycznie przez jądra satelitarne w którym jądro główne i przestrzeń użytkownika będzie wykonywało jednolity kod skryptowy programów - coś a'la programiki w Basicu .
Czy też zrobią odpowiedni emulator a'la Rosetta z Mac Os X
Tak czy siak wojna o urządzenia przenośne się zaczęła ja w niej widzę jeszcze kilku poważnych konkurentów :
-Systemy RealTime - obecnie mniej używane w urządzeniach przenośnych ale większość z nich jest zgodnych z Posix a nawet linuxem co ułatwi im obronę swojej niszy . Warto też wspomnieć że coraz częściej są to systemy otwarte i chcąc nie chcąc doskonale się nadają do takich spraw .
-Linux chyba nie muszę tłumaczyć
-Unixy Zwłaszcza Net/OpenBSD oraz OpenSolaris ich niewątpliwą zaletą jest wielka przenośność , bezpieczeństwo , gotowy system bazowy z którego można łatwo portować programy i silne wsparcie dla realtime . Któż wie może to będzie niespodzianka ?
Zwłaszcza że NetBSD ma już swój smartfon Sidekick LX 2009 który zbiera pozytywne opinie
- A może ziści się sen googla gdzie urządzenie przenośne będzie terminalem dostępowym do neta ?
Kto wie , czeka nas zaciekła walka
pixel, 7 stycznia 2010, 10:23
ale przeciez to zaden news
juz dawno byly dostepne prezentacje pomyslu MS
tablet mial byc jak notes z prawa i lewa kartka a guzik home mial byc po srodku
Przemek Kobel, 7 stycznia 2010, 10:34
@krzabr:
MS już dawno rozwiązało problem pracy tych samych aplikacji na różnych architekturach. To jedna z możliwości tzw. platformy .NET (w pakiecie instalacyjnym aplikacji znajdują się zaszyfrowane źródła tejże).
czesiu, 7 stycznia 2010, 20:15
Imo szybciej Javy - java jest wszędzie, .Net jest tylko na systemach Microsoftu, poza tym tak czy inaczej kod jet nieprzenośny - odpal program dla architektury ARM (wymagający Compact .Net framework 3.5) na Windowsie z tymże szkieletem aplikacji (.Net 3.5 framework).
Przemek Kobel, 7 stycznia 2010, 21:01
No ale właśnie o to chodzi...
czesiu, 7 stycznia 2010, 21:28
Rozwiń! Skoro, platforma .Net nawet nie jest zgodna pomiędzy różnymi architekturami procesorów?
Przemek Kobel, 8 stycznia 2010, 17:43
A czy aplikacje w javie dla komórek (j2me) ruszą na javie, którą dostajesz z Open Office?
Jeśli MS zechce bawić się w pełny windows na różnych platformach, to na pewno nie po to, by promować produkty konkurencji (w tym wypadku - Suna).
krzabr, 8 stycznia 2010, 22:16
I ile pamiętam nawet jeśli trzeba przeportować miedzy JME a JSE to nie powinno być wielkiego problemu .
Przemek Kobel, 10 stycznia 2010, 18:17
I w czym niby jest to lepsze od przenoszenia aplikacji NET-owych?
krzabr, 11 stycznia 2010, 05:59
W tym że programy javy możesz uruchomić prawie wszędzie
Dla przykładu mucommander używam jako menadzera plików i na solarisie x64 i na bsd x32 i na windowsie x64
Tak samo da rade gierki na komórki (arm) powinno dać radę uruchomić pod standardowym komputerem x86_64
Daje to niezależność i od architektury i systemu . A póki co net można uruchamiać tylko między różnymi windowsami 32 i 64 bitowymi , ponoć mają też działać na mobile np na armie czy też jest mono a linuxa ale z nim bywa różnie i to dopiero początek portu dla .net na ten system .
Słowem java jest bardzo mocno z przodu na .net jeśli chodzi o przenoszenie .
ps. programy na androida też są w javie
Przemek Kobel, 12 stycznia 2010, 15:16
To niczego nie wnosi do sprawy. Zauważ też dwie rzeczy: .NET już osiągnął wersję 3.0 (nawiązanie do żartów z MS), oraz to, że MS już kilka razy przerabiał swoje systemy na różne architektury (Windows NT i Alpha, obcięty Win XP i PowerPC w nowych X-boksach), więc jeśli im na czymś zależy, to umieją doprowadzić sprawy do końca.
MS doprowadziło do sytuacji, w której ma praktycznie zasadzie wszystko, czego potrzebuje, by wskoczyć z pełnym windowsem na inne procesory, i nie potrzebuje w tym niczyjej pomocy.
krzabr, 14 stycznia 2010, 16:17
To akurat prawda , mnie też zastanawia czemu ms nie szturmuje nowych architektur jak sparc , power pc , system z . Czy wiążą ich odpowiednie umowy ? A może nie widzą w tym zysku tak ją pełnego wiązania windowsa CE z windowsem 7 ?
Co do tabletu , zobaczcie ten gadżet ....
http://tv.idg.pl/video/2_Sprzet/354597-CES.dwuekranowe.netbooki.MSI.wideo.html
Mariusz Błoński, 14 stycznia 2010, 17:09
Dlaczego nie szturmuje? Myślę, że to decyzja strategiczna. Te architektury, które wymieniłeś, to architektury dla bardzo wydajnych, często wieloprocesorowych serwerów. Wejście w nie oznacza walkę z IBM-em, Sunem, HP, które mają mocne atuty - sprzęt. To oni są producentami sprzętu, na którym te nowe microsoftowe platformy software'owe miałyby działać. Pojawienie się Windy na tego typu sprzęt oznaczałoby, że wkrótce MS rozszerzy też swoją ofertę biznesową na nie. A to, zważywszy know-how, zasoby ludzkie i finansowe Microsoftu mogłoby być niezwykle niebezpieczne dla tych firm, gdyż działają one (z wyjątkiem HP) tylko na rynku biznesowym. MS rozpocząłby w ten sposób wojnę z bardzo silnymi przeciwnikami, a tymczasem prowadzi też walkę z Google'em, musi wymyślić coś z przeglądarką, coraz częściej mówi się o końcu potężnych jednorodnych systemów, więc i o tym trzeba myśleć.
MS robi coś innego. Rozwijają system dla niższego segmentu HPC, którym np. taki IBM się nie interesuje. Co więcej, tutaj IBM jest zadowolony z pojawienia się MS, bo oferuje swój sprzęt HPC z microsoftowym OS-em.
Moim zdaniem MS nie powinien pchać się w SPARC czy Power PC. Powinen zbudować silną pozycję na rynku mobilnych systemów, umocnić się w niższym segmencie HPC, zdobyć znaczące udziały w rynku wyszukiwarek, powstrzymać spadek na rynku przeglądarek. Dopiero wówczas będzie mógł pomyśleć o wchodzeniu w drogę IBM-owi, Sunowi (teraz już Oracle'owi) i HP. Tym bardziej, że i ten rynek się zmienia, więc niewykluczone, że znacznie ważniejsze jest rozwinięcie Azure, bo rynek chmur dopiero się rodzi, niż ryzykowanie starcia z kilkoma gigantami na raz.
krzabr, 16 stycznia 2010, 06:47
Nie dodać nic ująć