Krytyczna dziura w Windows Server

| Bezpieczenstwo IT
Tony~M, CC

Microsoft opublikował pilną poprawkę dla dziury we wszystkich wersjach systemu Windows Server. Dziura pozwala napastnikowi na stworzenie konta administratora i daje pełen dostęp do systemu. Powaga sytuacji zmusiła koncern z Redmond do publikacji poprawki poza zwyczajowym comiesięcznym Patch Tuesday. Microsoft wzywa użytkowników Windows do jak najszybszego zainstalowania poprawki.

Łata, opublikowana w ramach biuletynu MS14-068, naprawia dziurę w Windows Kerberos KBC, czyli mechanizmie uwierzytelniania komputera w sieci lokalnej. Błąd zagraża przede wszystkim firmom i instytucjom, gdyż to one właśnie korzystają z systemu Windows Server.

Microsoft informuje, że instalacja poprawki jest jedynym sposobem zabezpieczenia się. Nie istnieją żadne inne obejścia problemu.

Błąd pozwala napastnikowi na zwiększenie swoich uprawnień do uprawnień administracyjnych i uzyskanie dostęp do każdego konta czy komputera w sieci. Do przeprowadzenia ataku konieczne jest jednak wcześniejsze uzyskanie dostępu do już istniejącego konta legalnego użytkownika. To ogranicza możliwości napastnika, jednak Microsoft ostrzega, że ma informacje o pewnej ograniczonej liczbie precyzyjnie wymierzonych ataków.

Wspomniana dziura została określona jako krytyczna dla wszystkich wspieranych wersji Windows Server 2003, 2008, 2008 R2, 2012 i 2012 R2. Poprawkę udostępniono też dla Windows dla komputerów osobistych.

Microsoft Windows Server dziura poprawka