Microsoft chwali się finansami

| Technologia

Microsoft poinformował o osiągnięciu w ostatnim kwartale bardzo dobrych wyników finansowych. Obroty koncernu wzrosły w dużej mierze dzięki systemowi Windows Vista i niedawnej premierze gry Halo 3.

W kwartale, który zakończył się 30 września, koncern zanotował obroty rzędu 13,76 miliarda dolarów. To o 27% więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk netto firmy wyniósł 4,29 miliarda USD.

Zakończony kwartał był dla Microsoftu pierwszym kwartałem roku finansowego 2008. To jednocześnie, jak poinformował Chris Liddell, prezes ds. finansowych, najlepszy pierwszy kwartał Microsoftu od 1999 roku. Ponadtrzydziestoprocentowy wzrost zysku z działalności operacyjnej [wyniósł on 5,92 miliarda USD], pokazuje, ze jesteśmy w stanie przełożyć obroty na zyski, a jednocześnie dokonywać strategicznych inwestycji w przyszłość – powiedział Liddell.

Dochody działów Client, Microsoft Business Division oraz Server and Tools wzrosły o ponad 20% i były związane z dużym popytem na Windows Viste, Microsoft Office 2007, Windows Server i SQL Server. Kevin Johnson poinformował, że zanotowano kilkudziesięcioprocentowy wzrost liczby wieloletnich umów licencyjnych na wykorzystanie systemu Vista podpisywanych z klientami biznesowymi, a większość klientów wybiera najbardziej rozbudowane wersje tego OS-u.

Olbrzymim sukcesem okazała się też premiera gry Halo 3, która była największym tego typu wydarzeniem w historii.

W związku ze świetnym pierwszym kwartałem Microsoft zwiększył prognozy na cały obecny rok finansowych. Firma przewiduje, że w drugim kwartale, który zakończy się 31 grudnia, jej przychody wyniosą 15,6-16,1 miliarda dolarów, a dochody z działalności operacyjnej będą kształtowały się w granicach 5,9-6,1 mld USD. Z kolei w całym roku podatkowym (trwa on do 30 czerwca 2008) Microsoft chce z działalności operacyjnej osiągnąć zysk rzędu 23,3-23,7 miliarda USD. Przychody firmy mają wynieść 58,8-59,7 miliarda USD.

Microsoft finanse zysk