Superkomputerowy guru w Microsofcie

| Technologia

Microsoft coraz większą wagę przywiązuje do rynku superkomputerów. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że gigant z Redmond zatrudnił właśnie Dana Reeda, znanego specjalistę ds. superkomputerów. Reed dołaczy do działu Microsoft Research, w którym będzie dyrektorem odpowiedzialnym za badania nad najbardziej wydajnymi maszynami.

Nowy pracownik Microsoftu był dotychczas dyrektorem Renaissance Computing Institute na Uniwersytecie Północnej Karoliny.

Pracuję nad przetwarzaniem równoległym przez całe moje życie zawodowe, a pojawienie się wielordzeniowych układów spowodowało, że przetwarzanie równoległe stało się jednym z najważniejszych problemów informatyki – mówi Reed.

Będzie on współpracował z Burtonem Smithem, innym guru ds. superkomputerów, który dołączył do Microsoftu w 2005 roku. W ubiegłym roku w jednym z wywiadów Smith wspominał o dwóch językach, które rozwija w Microsofcie.

Sam Reed informuje: Moim podstawowym zadaniem będzie praca nad olbrzymimi bazami danych, a w drugiej kolejności nad architekturami wielordzeniowymi. Burton Smith zajmuje się tymi samymi problemami, ale w odwrotnej kolejności, więc będziemy ze sobą współpracowali.

Reed po rozpoczęciu pracy w Microsoftcie zachowa swoje stanowisko w grupie doradców ds. technologii i nauki przy prezydencie USA oraz nadal będzie przewodniczącym Computing Research Association, która skupia akademickie i przemysłowe centra badawcze Ameryki Północnej. W przeszłości Reed był dyrektorem National Center for Supercomputing Applications na Uniwersytecie Stanowym Illinois oraz głównym architektem programu TeraGrid, prowadzonego przez Narodową Fundację Nauki.

Zatrudnienie w Microsofcie będzie dla Reeda pierwszą pracą w sektorze przemysłowym.

Microsoft superkomputer Dan Reed