Rozpoczęto poszukiwania szczątków Cervantesa
Specjaliści chcą dowiedzieć się, jak naprawdę wyglądał autor „Don Kichota z Manczy" Miguel de Cervantes. Rozpoczęto zatem poszukiwania szczątków pisarza, który został pochowany w 1616 roku pod podłogą lub w ścianie klasztoru sióstr trynitarek w Madrycie. Ciało wielkiego pisarza, uważanego za twórcę pierwszej nowoczesnej powieści, zaginęło w roku 1673, kiedy to w klasztorze trwały prace budowlane. Wiadomo, że w tym czasie przeniesiono jego szczątki do innego klasztoru i później wróciły tam, skąd je zabrano. Nikt jednak nie wie, w którym miejscu pochowano pisarza.
Obecnie wizerunek Cervantesa znany jest z obrazu Juana de Jauregui.
Poszukiwaniami ciała pisarza zajmują się specjaliści pracujący pod kierunkiem profesora historii Fernando Prado. Wspierają ich lokalne władze, otrzymali też zgodę arcybiskupstwa Madrytu na prace w klasztorze.
Eksperci mówią, że szczątki, gdy już zostaną odnalezione, będzie można łatwo zidentyfikować. Cervantes brał bowiem udział w jednej z najważniejszych bitew w historii - bitwie pod Lepanto. Odznaczył się tam bohaterstwem i został trzykrotnie ranny. Otrzymał postrzały z arkebuza w pierś i w lewe ramię, które wskutek rany pozostało bezwładne. Później zresztą pisał: straciłem władzę w lewym ramieniu ku chwale ramienia prawego. Specjaliści mówią, że rany z pewnością pozostawiły ślady na kościach.
Uczeni mają nadzieję, że poszukiwania ciała zakończą się do roku 2016. Będzie to czterechsetna rocznica śmierci dwóch centralnych postaci europejskiej literatury - Cervantesa i Shakespeare'a. Obaj zmarli 23 kwietnia 1616 roku. Ich śmierć dzieli od siebie jednak 10 dni, gdyż wówczas w Hiszpanii używano kalendarza gregoriańskiego, a w Wielkiej Brytanii - juliańskiego.
Komentarze (3)
Gość simian raticus, 26 lipca 2011, 18:02
Po co to i na co to ja nie wiem!
romero, 26 lipca 2011, 22:58
Mnie to na przykład przypomina nasze badanie szczątków Kopernika, i zawsze są jakieś znaki zapytania:
po pierwsze: czy to właśnie on,
po drugie: był obraz Matejki, który malował kilkaset lat później i pytanie czy to była wizja artystyczna, czy realistyczne oddanie postaci - okazało się że raczej to drugie,
po trzecie badania: na co chorował i jaki mogło mieć wpływ na jego działalność, poglądy itd.
na pewno da się wymyślać po czwarte, piąte, szóste i więcej -np. badanie DNA może przynieść ciekawe tezy
To są pytania wspólne, tak samo dla Kopernika jak i właśnie Cervantesa jak i innych wielkich, to całkiem sensowne badania naukowe.
Pan_Feanor, 27 lipca 2011, 12:36
Teraz odkopujemy by badać, kiedyś będziemy wskrzeszać...