Znaleziono szczątki Cervantesa?

| Humanistyka
Ayuntamiento de Madrid

Po dziewięciu miesiącach poszukiwań hiszpańscy naukowcy trafili na trumnę, w której, jak sądzą, znajdują się szczątki Miguela de Cervantesa y Saavedry. Prowadzący poszukiwania informują, że na znalezionej trumnie znajdują się gwoździki układające się w inicjały „MC”. Obecnie trwa analiza kości, która ma potwierdzić, czy znaleziono szczątki wielkiego pisarza.

Mimo, iż Cervantes to najbardziej chyba znany hiszpański pisarz, dotychczas nie wiedziano, gdzie znajduje się jego ciało. Autor „Don Kichota” zmarł w 1616 roku i pochowano go w klasztorze trynitarzy bosych w Madrycie. Jednak w 1673 roku klasztor został przebudowany, utracono więc informacje o dokładnej lokalizacji trumny z ciałem Cervantes.

Zidentyfikowanie kości Cervantesa nie powinno być trudne. Podczas słynnej bitwy w zatoce Lepanto pisarz odniósł dwie rany postrzałowe klatki piersiowej, kula strzaskała mu też lewą rękę, która została bezwładna do końca życia. Ponadto wiadomo, że w chwili śmierci 69-letni Hiszpan miał tyko sześć zębów. Mimo tych wszystkich znaków szczególnych, od kilku dni naukowcy nie są w stanie potwierdzić odnalezienia ciała pisarza. Tam, gdzie go pochowano, panowała wilgoć, trumna rozpadła się, a kości wymieszały z kośćmi wielu dorosłych i dzieci.

Jeśli szczątki Cervantesa zostaną odnalezione, ich szczegółowe badania mogą dużo powiedzieć nam o jego życiu. Mogą potwierdzić, czy rzeczywiście zmarł w nędzy oraz czy umarł na marskość wątroby. Z przekazów historycznych wiemy, że pił dużo alkoholu. Niewykluczone też, że uda się odtworzyć wygląd wielkiego Hiszpana. Obecnie znamy go jedynie z portretu, który Juan de Jauregui namalował dwadzieścia lat po jego śmierci.

Wiemy natomiast, dlaczego Cervantes i jego żona zostali pochowani w klasztorze. Miejsce pochówku wybrał sam pisarz. W przeszłości został schwytany przez tureckich piratów i spędził cztery lata w niewoli w Algierii. To trynitarze bosi zapłacili zań 500 sztuk złota okupu.

W poszukiwaniach i badaniach domniemanych szczątków Cervantesa bierze udział około 20 specjalistów. Chcą oni skończyć swoją pracę na początku 2016 roku. Na ten rok zaplanowano bowiem wspólne obchody czterechsetnej rocznicy śmierci Cervantesa i Shakespeare'a, który zmarł na 10 dni przed wielkim Hiszpanem.

Miguel de Cervantes y Saavedra Don Kichote pisarz trumna ciało kości