Nokia pracuje nad pierwszym smartfonem z Windows Phone

| Technologia
Microsoft

Nokia przygotowuje się do premiery swojego pierwszego telefonu z systemem Windows Phone 7.5 „Mango". Urządzenie zostanie prawdopodobnie pokazane pod koniec października podczas Nokia World, a jego sprzedaż rozpocznie się przed końcem bieżącego roku.

Jako, że fińska firma zdecydowała się na korzystanie z systemu Windows dopiero przed kilkoma miesiącami, niewiele o nowym telefonie wiadomo. Prawdopodobnie wykorzystuje on sporo rozwiązań z urządzenia N9, flagowego smartfona Nokii z systemem Meego. Jest jednak w pełni zgodny z minimalnymi wymaganiami stawianymi przez Microsoft przed urządzeniami z Windows Phone.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że telefon Nokia 800 zostanie wyposażony w wielodotykowy wyświetlacz AMOLED o przekątnej 3,7 cala. W smartfonie zastosowano prawdopodobnie układ Snapdragon QSD8250. To kość zbudowana w oparciu o rdzeń ARM Cortex-A8 taktowany zegarem o częstotliwości 1 GHz, w którą wbudowano procesor graficzny Adreno 200. Układ jest w stanie obsłużyć obraz wideo 720p, technologie 3G, GSM, GPRS, EDGE i HSPA. Nokię 800 wyposażono też w 8-megapikselowy aparat cyfrowy i GPS.

N800 to pierwszy z całej serii smartfonów przygotowywanych przez Nokię. Podobno fińska firma pracuje też nad urządzeniami o nazwach Sun (dwurdzeniowy procesor i 12-megapikselowy aparat), Saber (jednordzeniowy CPU i 8-megapikselowy aparat) oraz nad telefonami z fizyczną klawiaturą QWERTY.

Podobno w przyszłym roku na rynek ma trafić 12 urządzeń Nokii z Windows Phone.

N800 Nokia Windows Phone