NASA wybrała dwóch kandydatów na kolejne misje New Frontiers

| Astronomia/fizyka
NASA

NASA wybrała dwóch finalistów koncepcyjnych misji robotycznych, które miałyby odbyć się w połowie przyszłej dekady. Jedna z nich zakłada pobranie i przywiezienie na Ziemię próbki komety, a druga – stworzenie drona, który poszuka potencjalnych miejsc do lądowania na największym księżycu Saturna – Tytanie.

Finalistów wyłoniono spośród 12 kandydatów w ramach projektu New Frontiers.

Wybrane projekty zyskają dofinansowanie do końca 2018 roku. Ich twórcy mają zatem rok na rozwinięcie swoich propozycji. Wiosną 2019 roku jeden z nich zostanie wybrany jako projekt przyszłej misji badawczej, stając się czwartą misją realizowaną w ramach New Friontiers. Trzy już realizowane misje to podróż sondy New Horizons do Plutona i obiektu 2014 MU69 w Pasie Kuipera, misja Juno do Jowisza oraz OSIRIS-REx, której celem jest pobranie próbek z asteroidy Bennu.

Dwaj wspomnieni finaliści to misja CAESAR (Comet Astrobilogy Exploration Sample Return) oraz Dragonfly. W ramach misji CAESAR pojazd kosmiczny miałby odwiedzić kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko – tę samą, którą badała sonda Rosetta – pobrać z niej próbki i przywieźć na Ziemię. Koncepcję misji opracowuje zespół pod kierunkiem Steve'a Squyresa z Cornell University. Jeśli misja dojdzie do skutku, będzie za nią odpowiedzialny Goddard Space Flight Center. Z kolei w ramach misji Dragonfly miałby powstać dron, który zbada pod kątem istnienia życia liczne miejsca na Tytanie i określi potencjalne miejsca lądowania. Za projekt odpowiada Elizabeth Turtle z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

NASA CAESAR Dragonfly New Frontiers