NASA przekazuje kontrolę nad sondą

| Astronomia/fizyka
NASA

NASA podjęła bezprecedensową decyzję – postanowiła oddać amatorom kontrolę nad jedną ze swoich sond.

Jak już informowaliśmy, do Ziemi zbliża się sonda ISEE-3, która opuściła naszą planetę przed niemal 40 laty. NASA ma nadzieję, że z urządzeniem uda się nawiązać kontakt. Jednak, jako że ma ograniczony budżet, postanowiła, iż próbę ożywienia satelity mogą podjąć amatorzy. W kwietniu powstał zespół ISEE-3 Reboot Project. Korzystając z możliwości crowfundingu grupa zebrała 125 000 dolarów na swój projekt. Ostatnio ISEE-3 Reboot Project i NASA podpisały umowę, w ramach której Agencja powierzyła amatorom kontrolę nad sondą.

„To okazja, by zaangażować nową generację amatorów i pozwolić im na próbę przejęcia kontroli nad ISEE-3 gdy sonda będzie przelatywała w pobliżu Ziemi” - powiedział astronauta John Grunsfeld.

Uczestnicy projektu mają nadzieję, że z sondą rzeczywiście uda się nawiązać kontakt. W marcu radioastronom-amator odnalazł ją w przestrzeni kosmicznej i określił jej trasę. Członkowie ISEE-3 Reboot Project chcieliby, po przechwyceniu pojazdu, umieścić go w punkcie libracyjnym L1. Gdy już tam się znajdzie, spróbują uruchomić jego instrumenty badawcze. NASA udostępniła grupie wszelkie dane potrzebne do skomunikowania się z ISEE-3. Jako, że oryginalny sprzęt wykorzystywany w czasie misji już nie istnieje członkowie amatorskiego zespołu będą musieli stworzyć jego programową symulację. Jeśli im się uda wykorzystają radioteleskop w Arecibo do nawiązania łączności z sondą.

NASA ISEE-3 ISEE-3 Reboot Project