NASA komercjalizuje niską orbitę okołoziemską
Przed kilkoma miesiącami NASA poinformowała o przedłużeniu misji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Teraz Agencja zwróciła się do prywatnych przedsiębiorstw, naukowców i wszystkich zainteresowanych o składanie propozycji dotyczących komercyjnego wykorzystania ISS oraz niskiej orbity okołoziemskiej (LEO).
Propozycje można przesyłać do 30 czerwca. NASA chce się dowiedzieć, w jaki sposób może w większym stopniu, za pomocą ISS, pomóc przemysłowi kosmicznemu w całkowicie samodzielnym wykorzystywaniu LEO.
Działania takie mają na celu zwolnienie NASA z obowiązku obecności na LEO. Agencja chce zająć się eksploracją głębszych części przestrzeni kosmicznej i całość działań w pobliżu Ziemi pozostawić w rękach prywatnych. Dlatego też jest zainteresowana w zredukowaniu lub całkowitym usunięciu przeszkód w komercyjnym wykorzystanie LEO.
Wśród wysłanych do NASA propozycji powinny znaleźć się m.in. opis prywatnych działań i innych aktywności prowadzonych na ISS, które będą miały znaczenie dla przyszłego rozwoju przemysłu kosmicznego, opis działań załogowych zarówno na ISS jak i na innych stacjach kosmicznych, opis barier, które obecnie uniemożliwiają osiągnięcie wspomnianych wcześniej celów oraz opis działań, jakie może przeprowadzić NASA by ułatwić przemysłowi kosmicznemu wykorzystywanie LEO w większym stopniu. NASA zastrzega, że w przyszłości prawdopodobnie będzie chciała prowadzić działania na LEO, dlatego też Agencja domaga się też opisu zasobów, które będzie musiała nabyć od przemysłu kosmicznego, by już po zakończeniu działalności ISS móc wysyłać swoich naukowców na komercyjne stacje kosmiczne.
Agencja przypomina też, że prywatne załogi na ISS będą musiały przestrzegać obowiązujących tam przepisów.
Komentarze (3)
Astroboy, 30 kwietnia 2014, 17:32
Ejl, jak zapewne widzisz, Twoja argumentacja odnośnie jakiegoś "monopolu" rozpada się w ciągu tygodnia.
Zabrzmiało to dziwnie, bo czyżby NASA miała wyłączność na LEO?
Edit: Ejl, przepraszam, to chodziło o Nerexisa...
Nerexis, 2 maja 2014, 01:20
Z łaski coś zezwolili, ale i tak jest państwowym monopolem. Ogólnie i tak idzie to w dobrym kierunku.
Astroboy, 2 maja 2014, 09:35
No idzie. Ale ja tam łaska? Zwyczajna konkurencja (zwłaszcza z udziałem amerykańskiego kapitału; chodzi o punkt widzenia NASA) zawsze jest dobra.
Trochę głupio zdawać się tylko na rosyjski outsourcing - rodzima konkurencja może być tańsza, a przede wszystkim politycznie bezpieczniejsza.
Co do monopolu, to przemyśl proszę jedno - czy ktokolwiek w USA może zabronić "przeciętnemu" obywatelowi (cudzysłów dotyczy kasy) przejażdżki na LEO rosyjską rakietą?