Nowe badania potwierdzają rolę ciemnej energii
NASA przez pięć lat badała 200 000 galaktyk i zdobyła jeden z najbardziej przekonujących dowodów na poparcie tezy, że to ciemna energia powoduje, iż wszechświat rozszerza się coraz szybciej. Podczas badań prowadzonych za pomocą Galaxy Evolution Explorera oraz Anglo-Australian Telescope uczeni „zajrzeli" 7 miliardów lat wstecz.
Ciemna energia działa tak, jakbyśmy podrzucili piłkę i obserwowali jak oddala się od nas coraz szybciej i szybciej. Uzyskane wyniki pokazują, że ciemna energia jest kosmologiczną stałą, tak, jak chciał tego Einstein. Jeśli przyczyną rozszerzania się wszechświata byłaby grawitacja [jak proponują zwolennicy konkurencyjnej teorii - red.], to nie obserwowalibyśmy takiego stałego działania w czasie - mów Chris Blake, jeden z głównych autorów badań.
Uważa się, że ciemna energia stanowi 74% wszechświata, ciemna materia to 22%, a reszta przypada na zwykłą energię i materię, które możemy zauważyć.
Uczeni twierdzą, że po Wielkim Wybuchu decydującą rolę odgrywała grawitacja. Jednak około 8 miliardów lat później wszechświat na tyle się rozszerzył, że oddziaływania grawitacyjne pomiędzy galaktykami osłabły tak bardzo, iż dominującą rolę odgrywa obecnie ciemna energia. W miarę upływu kolejnych lat jej rola będzie rosła.
Podczas najnowszych badań wykorzystano dwie różne metody. Rozpoczęto od stworzenia olbrzymiej trójwymiarowej mapy galaktyk. Do tego celu wykorzystano Galaxy Evolution Explorera, kosmiczny teleskop działający w paśmie ultrafioletowym, który przebadał około 3/4 widzialnego nieba z setkami milionów galaktyk. Galaxy Evolution Explorer pozwolił nam na zidentyfikowanie jasnych, młodych galaktyk, które są idealne do tego typu badań. Stanowią one punkty odniesienia na wielkiej mapie 3D - mówi Christopher Martin z Caltechu. Jednocześnie za pomocą Anglo-Australian Telescope uzyskano dane na temat światła każdej z galaktyk i określono wzorzec ich rozkładu. Dzięki temu, że we wczesnym wszechświecie fale dźwiękowe wycisnęły rodzaj wzorców wiemy, że pary galaktyk są oddalone od siebie o około 500 milionów lat świetlnych. W ten sposób uzyskano „linijkę", za pomocą której zmierzono odległość różnych par galaktyk od Ziemi. Im bliżej jest dana para od nas, tym dalej wydaje się położona na niebie od innych par. Tak uzyskane informacje nałożono na dane dotyczące prędkości oddalania się par galaktyk od Ziemi, potwierdzając w ten sposób, że wszechświat coraz bardziej przyspiesza.
Uczeni wykorzystali też swoją mapę do badania, w jaki sposób tworzyły się gromady galaktyk. Gromady takie mogą zawierać tysiące galaktyk, które są do nich przyciągane za pomocą grawitacji. Jednak ciemna energia, powodując odpychanie galaktyk od siebie, spowalnia cały proces. Dzięki temu można zmierzyć, z jaką siłą oddziałuje.
Obserwacje wykonane w ciągu ostatnich 15 lat doprowadziły do odkrycia, że od czasu Wielkiego Wybuchu wszechświat coraz szybciej się rozszerza. Używając niezależnych metod i danych z Galaxy Evolution Explorera wsparliśmy teorię o istnieniu ciemnej energii - stwierdził Jon Morse, jeden z dyrektorów NASA.
Komentarze (12)
MrVocabulary (WhizzKid), 20 maja 2011, 16:04
BŁĄD: reszta przypada na materię ORAZ (zwykłą) ENERGIĘ, którą można zauważyć.
Mariusz Błoński, 20 maja 2011, 18:47
Oczywiście Poprawione
leszczo, 20 maja 2011, 19:18
w okresie ~1 sekunda -100k lat po wielkim wybuchu, trwała era promieniowania, która miała denominujący wpływ na rozszerzanie się wszechświata, z tego co mi se wydaje.
MikiWay, 20 maja 2011, 20:24
Bez przyspieszenia nie ma ciążenia
leszczo, 20 maja 2011, 20:38
to dziwne, bo jak stoję na ziemi to czuje ciążenie, a nie przyspieszam ;/
MrVocabulary (WhizzKid), 20 maja 2011, 22:41
Poruszasz się z prędkością 24 km/s względem Słońca :-) Ponadto próbujesz się poruszać do centrum Ziemi, ale kilometry skały Ci w tym przeszkadzają :-)
leszczo, 20 maja 2011, 22:51
29 km/s prędkość orbitalna Ziemi, ale co to ma wspólnego z przyspieszeniem? zresztą ruch jest względny, więc nic z tego nie wynika, pozdrawiam.
MrVocabulary (WhizzKid), 20 maja 2011, 22:56
Wszystko jest względne, więc co wynika z Twojej oryginalnej wypowiedzi?
leszczo, 20 maja 2011, 23:23
z mojej wynika tyle, że z Twojej nic nie wynika.
MrVocabulary (WhizzKid), 20 maja 2011, 23:35
Gwoli ścisłości: oryginalnej w sensie pierwotnej. Tak czy inaczej, przyspieszenie ziemskie nadal Cię obowiązuje, o.
mjmartino, 23 maja 2011, 09:21
Czyli potwierdzili tym samym istnienie antygrawitacji ;o
Wynika z tekstu jeszcze jedna ważna rzecz.. skoro się rozszerza tyli ciemna energia cały czas pęcznieje. Nasuwa się ważne pytanie co powoduje to pęcznienie.
Kolejna rzecz jaka mnie nurtuje jakie cząstki mogą wchodzić w skład ciemnej energii
odalisques, 25 maja 2011, 02:57
1) Energia nie podlega procesowi pęcznienia
2) Czym jest ciemna energia to jedno z najważniejszych zagadnień współczesnej astrofizyki. Przewija się wiele pomysłów, od cząsteczek kameleonowych po śmieszności typu selektron jako cząstka elementarna ciemnej energii. Tak czy inaczej w tej chwili (i w septylionie następnych) to domniemywania, którym daleko nawet do teorii.